Mádl Ferenc köztársasági elnök javaslatára, a parlamenti pártok egyhangú támogatása mellett a parlament tegnap elsöprő többséggel Lomnici Zotánt választotta meg hat évre titkos szavazással az LB elnökének, aki ezzel egyúttal az OIT elnöki tisztét is betölti. (Az LB elnöki posztját 1990 óta betöltő Solt Pál megbízatása tegnap járt le.) Lomnici - akit idén februárban neveztek ki az LB elnökhelyettesévé - lapunknak elmondta, hogy a legfontosabb feladatok között szerepel a bíróságok EU-csatlakozásra történő felkészítése, erre csekély másfél év áll rendelkezésre. Kiemelt feladat az eljárások időtartamának csökkentése, a felmérések szerint a külföldi és hazai gazdasági társaságok a magyar igazságszolgáltatással szembeni legsúlyosabb kifogásként a vitás ügyek bírósági lezárásának elhúzódását jelölik meg. Jelenleg például az LB-n nem egyszer két évet kell várni egy adott ügy másodfokú tárgyalására, ezen segíthet az ítélőtáblák felállítása, így a legmagasabb bírói fórum több energiát szentelhet egyik legjelentősebb feladatának, az ítélkezési gyakorlat elvi irányításának. Az LB új vezetője ezzel összefüggésben fontosnak nevezte az ellentmondó ítéletek számának csökkentését, hiszen a jogállamiság egyik legfontosabb kritériuma az igazságszolgáltatás függetlensége és pártatlansága; ezt a kérdéskört az Országgyűlésnek nemzeti ügyként, egyetértésben kell kezelnie.
Lomnici szerint a bíróságoknak nem szabad a politika ütközőzónájába kerülniük, költségvetési szempontból pedig prioritást kell élvezniük. A vitás kérdéseket illetően úgy vélekedik, hogy az eddigi gyakorlattól eltérően nem elsősorban a hatalmi ágak vezetői közötti „csúcstalálkozókon”, hanem az OIT ülésein kell megbeszélni, ezeken ugyanis többek közt részt vesz az igazságügyi miniszter, illetve két országgyűlési képviselő is.
D. P.
