BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megalakult az új Országgyűlés

Az újonnan megválasztott képviselők eskütételével hivatalosan is megalakult az új parlament. A házelnök Szili Katalin lett. A szocialisták miniszterelnök-jelöltje, Medgyessy Péter kormányalakítási megbízást kapott a köztársasági elnöktől, így az Orbán-kormány most már ügyvezetőként működik. A kormánystruktúra megváltoztatásáról szóló törvénymódosítás értelmében az új kormánynak 15 minisztériuma lesz. Az MSZP-SZDSZ kormány legkorábban május 27-én áll fel.

2002. május 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mandátumok ellenőrzése után az újonnan megválasztott 385 képviselő letette hivatali esküjét, ezzel hivatalosan is megalakult az új Országgyűlés. A képviselők titkos szavazással megválasztották a parlament tisztségviselőit: a házelnök Szili Katalin (MSZP) lett, az öt alelnök Mandur László (MSZP), Wekler Ferenc (SZDSZ), Dávid Ibolya (MDF), Szájer József (Fidesz) és Harrach Péter (Fidesz). A parlamenti bizottságok létrehozásáról, tisztségviselőiről és tagjairól is határozott az új parlament. Így az eddigi 23-ról 25-re nőtt a bizottságok száma, ebből 14-nek kormánypárti, 11-nek ellenzéki elnöke lesz. A kormánypártok 35, az ellenzékiek pedig 33 alelnököt delegálnak.
Mádl Ferenc köztársasági elnök Medgyessy Péternek adott kormányalakítási megbízást, így az Orbán-kormány hivatalosan már csak ügyvezetőként működik. Az MSZP-SZDSZ kormány várhatóan május 27-én áll fel.
A parlament következő ülését május 21-én tartja, erre az ülésre a szocialisták - önálló képviselői indítványok formájában - elkészítik a száznapos program végrehajtásához szükséges törvénymódosító javaslataikat. Ezeket nyáron tárgyalja a parlament. Az Országgyűlés a jövőben hetente ülésezik, az első két napon plenáris ülések, a következő két napban pedig bizottsági ülések lesznek.
Módosítják a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt is, így az eddigi 17 helyett 15 tárca működik majd az új kormányban. Megszűnik a PHARE- és a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszteri poszt, s két új, kis létszámú tárca alakul: az informatikai és hírközlési, valamint a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi. Két nagy tárca működik majd: a Szociális, Családügyi és Egészségügyi, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium.
(NAPI)

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet