BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két parlamenti bizottságnak lesz SZDSZ-es elnöke

A parlament május 15-ei alakuló ülésén a képviselők várhatóan elfogadják a kormánystruktúra változásáról szóló törvénymódosítást, ehhez négyötödös többség szükséges. A parlamenti pártok közül az SZDSZ már döntött a bizottsági tagokról, szabaddemokrata elnöke lesz az európai integrációs és a kulturális bizottságnak. A Fidesz és az MSZP ma dönt a parlamenti tisztségekről.

2002. május 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A parlamentbe jutott négy párt frakcióvezetője aláírta azt a megállapodást, amely az Országgyűlés május 15-ei alakuló ülésének napirendjét, a bizottságok és tagjaik számát, valamint a tisztségek elosztását rögzíti. Az alakuló ülést követően az Orbán-kormány ügyvezető kormányként működik az új kabinet megalakításáig, várhatóan május 27-éig. A minisztériumok számának és struktúrájának változásáról - a házszabálytól eltérően - várhatóan már az alakuló ülésen határoznak a képviselők, a módosításhoz négyötödük igen szavazata szükséges.
A következő ciklusban az eddigi 23 helyett 25 parlamenti bizottság működik, ebből 14-nek kormánypárti, 11-nek pedig ellenzéki elnöke lesz. Új bizottság lesz a közbiztonsági-rendészeti, valamint a szociális és családügyi. A bizottsági helyekről a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) tegnapi ügyvivői testületi és frakcióülésén már döntött. Két bizottságnak lesz szabaddemokrata elnöke: a párt javaslata szerint Szent-Iványi István az európai integrációs, Pető Iván pedig a kulturális és sajtóbizottság elnöke lenne. Várhatóan az SZDSZ még további hat alelnöki tisztséget is kap a bizottságokban. A párt arról is megállapodott, hogy a parlament alelnökének Wekler Ferencet, jegyzőinek Világosi Gábort és Béki Gabriellát jelölik. A frakcióvezető Kuncze Gábor helyettese Pető Iván lesz. A kormánytagokról várhatóan még e héten, az ügyvivői testület következő ülésén döntenek.
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Fidesz-MPP ma dönt a parlamenti tisztségekről és a bizottságok tagjairól. Az MSZP az Országgyűlés elnökének Szili Katalint javasolja, alelnöknek pedig Mandur Lászlót, a párt informatikai kabinetjének vezetőjét.
A Magyar Demokrata Fórum alelnöknek a pártelnököt, Dávid Ibolyát, a Fidesz pedig várhatóan Szájer Józsefet és Harrach Pétert jelöli. Ellenzéki elnöke lesz a költségvetési (Varga Mihály), az önkormányzati, a külügyi (Németh Zsolt), a szociális és családügyi (Harrach Péter), a foglalkoztatási, a környezetvédelmi (Turi-Kovács Béla), az informatikai (Rogán Antal), a számvevőszéki (Kósa Lajos), a nemzetbiztonsági (Kövér László), az idegenforgalmi és az emberi jogi parlamenti bizottságoknak.
D. E. L.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet