BUX 138614.51 0,72 %
OTP 44540 1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az új koalíciós kormánynak tizenöt minisztere lesz

Hosszas vita után megegyezett az új kormányzati struktúráról az MSZP és az SZDSZ. A kisebbik koalíciós partner négy tárcát vezet a következő ciklusban - jelentette be Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt és Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Az új kormányban az eddigi 17 helyett 15 miniszter lesz. A szabad demokraták irányítják az oktatási, az informatikai és hírközlési, a környezetvédelmi és vízgazdálkodási, valamint a gazdasági és közlekedési tárcát. A területfejlesztés, az egyházi ügyek, a határon túli magyarok hivatala és a turisztika a miniszterelnök közvetlen felügyelete alá kerül.

2002. május 9. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jelenlegi 17 tárca helyett 15 működik majd az új MSZP-SZDSZ koalíciós kormányban - jelentette be Medgyessy Péter, az MSZP miniszterelnök-jelöltje. A két párt megállapodott abban, hogy megszűnik a PHARE- és a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszteri poszt, utóbbi terület a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) kerül, és a kancelláriaminiszter felügyeli. Összevonásra is sor kerül, ezek révén két nagy tárca jön létre: a Szociális, Családügyi és Egészségügyi, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Két új, kis létszámú tárca is alakul, az informatikai és hírközlési, valamint a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi. Az SZDSZ négy tárcát kap: szabad demokrata irányítás alá kerül a Gazdasági és Közlekedési, a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási, az Informatikai és Hírközlési, illetve az Oktatási Minisztérium. Ez utóbbi esetében a politikai államtitkárt az MSZP jelöli, míg az igazságügyi tárcánál fordított lesz a helyzet, vagyis szabad demokrata lesz a politikai államtitkár a szocialista miniszter mellett. A kormánystruktúra megváltoztatásához a kormányalakítás idejére kidolgozzák a megfelelő törvénymódosító javaslatokat - tette hozzá Medgyessy.

A miniszterelnök-jelölt hangsúlyozta, hogy az új minisztériumok nem hitbizományban működnek majd, hanem a miniszterelnöknek felelős tárcák lesznek.
A miniszterek személyéről is megállapodott a két párt, a listát még e héten nyilvánosságra hozzák. A már bejelentett kormánytagok biztosnak tűnnek, a sajtóban megjelent találgatásokra utalva Medgyessy megerősítette, hogy a belügyminiszteri poszt várományosa a szocialista Lamperth Mónika.
A két párt befejezte programjának egyeztetését. A részleteket a jövő héten hozzák nyilvánosságra. Ezek között pontosan megjelölik, hogy miként tervezik az adóterhek csökkentését és a korrupció elleni hatékony fellépést - mondta Kuncze. Medgyessy bejelentette még, hogy az új kormányban a területfejlesztés, az egyházi ügyek intézése, a határon túli magyarok hivatala és a turisztika is a MeH felügyelete alá kerül.
A koalíciós partnerek közötti koordinációt nem egy különálló szervezet, hanem SZDSZ-es politikai államtitkár látja el.
(NAPI)

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet