BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MSZP növelné a helyben maradó szja-t

A szocialisták a közigazgatásban decentralizációt sürgetnek, normatív támogatással váltanák fel a cél- és címzett támogatásokat. Emellett az szja-ból a jelenlegi 5 százaléknál nagyobb hányadot hagynának a helyi önkormányzatoknál. Az utóbbi években elszenvedett önkormányzati veszteségek pótlására az MSZP a következő másfél évben 100 milliárd forint fejlesztési forrást osztana ki - alanyi jogon - az önkormányzatok között.

2002. április 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az utóbbi négy év centralizációját decentralizációnak kell követnie a magyarországi közigazgatásban, mert erős és autonóm önkormányzatokra van szükség - jelentette ki Medgyessy Péter, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) miniszterelnök-jelöltje polgármesterek előtt. A szocialisták elképzelései szerint a jövőben az önkormányzati alapjogokat a mostani „feles” törvények helyett kizárólag kétharmados szavazataránnyal elfogadott törvények korlátozhatnák. Így a különböző adóbevételeknek a központi költségvetés és a helyi önkormányzatok közti megosztását is kétharmados törvényben szabályoznák. Ezzel átláthatóvá és kiszámíthatóvá válna az önkormányzatok saját bevételeken felüli része is.
A Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) és az MSZP egyetért abban, hogy a jelenlegi 5 százaléknál nagyobb arányban részesedjenek az szja-bevételből az önkormányzatok. Ezenkívül az áfából és esetleg a társasági adóból is bevételhez juthatnának. A tervek szerint a cél- és címzett támogatások fokozatosan megszűnnének, helyette kiszámítható, garantált normatív támogatást vezetnének be.
A szocialisták programja szerint az utóbbi években elszenvedett helyi önkormányzati veszteségek pótlására már 2002-ben mintegy 50 milliárd forint, majd 2003-ban a felhalmozási bevételek - különösen a privatizáció - kifutása miatt további 50 milliárd forint fejlesztési forrás szükséges. Ezt a pénzt nem egyedi támogatásként, hanem alanyi jogon osztaná szét a büdzsé az önkormányzatok között.
Az MSZP tervei között szerepel a működő regionális önkormányzatok létrehozása, a mai struktúra ugyanis még nem üzemképes. A regionális önkormányzatok a kormányzati feladatokat átvéve maguk döntenének a térség- és területfejlesztés, az oktatás, az egészségügy és a környezetvédelem kérdéseiben.
D. E. L.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet