BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénteken aláírják a magyar-jugoszláv szabadkereskedelmi megállapodást

Több hónapos készülődés után pénteken aláírják a jugoszláv-magyar szabadkereskedelmi megállapodást. Az egyezmény egyes termékek esetén többéves átmeneti időszakot biztosít. A magyar remények szerint a szabadkereskedelem nyomán tovább növekedhet a Jugoszláviába irányuló kivitel.

2002. március 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken írja alá Miroljub Labust külgazdasági kapcsolatokért felelős jugoszláv miniszterelnök-helyettes és Martonyi János magyar külügyminiszter a két ország közti szabadkereskedelmi szerződést. A megállapodást még január 18-án parafálta a két fél a magyar fővárosban. Azóta a jugoszláv kormány február 14-i ülésén elfogadta a jugoszláv-magyar szabadkereskedelmi megállapodás szövegét, mivel a kormányzat véleménye szerint a megállapodás mindkét gazdaság számára előnyös. Miután a magyar kormány is rábólintott a végleges szerződésszövegre, immár nincs akadálya a véglegesítésnek.
A magyar kormány határozott törekvése volt, hogy a szabadkereskedelmi egyezség még ebben a kormányzati ciklusban megszülessen. Így a 2001 januárjában tető alá hozott horvát-magyar szerződés után újabb volt jugoszláv tagköztársasággal lép szabadkereskedelmi viszonyra Magyarország.
A tervek szerint a szabadkereskedelem 2002. július elsején lép hatályba a két ország között. A szerződés nyomán a magyarországi ipari termékek 80-85 százaléka vámmentesen vihető ki Jugoszláviába, míg az onnan Magyarországra irányuló forgalom 90 százaléka lesz vám nélküli. A mezőgazdasági termékek forgalmának csupán mintegy 10 százaléka lesz vámmentes. Ide a vetőmagok, a szaporítóanyagok, valamint a tenyészállatok kereskedelme tartozik. Egyes termékekre 2006-ig fokozatosan szüntetik meg a vámot. Az egyezmény minél eredményesebb működése érdekében vegyes bizottságot állítanak fel. A két ország közötti kereskedelemben jelenleg az áruforgalom dominál, termelési együttműködés gyakorlatilag nincs. A forgalom immár évek óta tartósan magyar aktívummal zár.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet