Pénteken írja alá Miroljub Labust külgazdasági kapcsolatokért felelős jugoszláv miniszterelnök-helyettes és Martonyi János magyar külügyminiszter a két ország közti szabadkereskedelmi szerződést. A megállapodást még január 18-án parafálta a két fél a magyar fővárosban. Azóta a jugoszláv kormány február 14-i ülésén elfogadta a jugoszláv-magyar szabadkereskedelmi megállapodás szövegét, mivel a kormányzat véleménye szerint a megállapodás mindkét gazdaság számára előnyös. Miután a magyar kormány is rábólintott a végleges szerződésszövegre, immár nincs akadálya a véglegesítésnek.
A magyar kormány határozott törekvése volt, hogy a szabadkereskedelmi egyezség még ebben a kormányzati ciklusban megszülessen. Így a 2001 januárjában tető alá hozott horvát-magyar szerződés után újabb volt jugoszláv tagköztársasággal lép szabadkereskedelmi viszonyra Magyarország.
A tervek szerint a szabadkereskedelem 2002. július elsején lép hatályba a két ország között. A szerződés nyomán a magyarországi ipari termékek 80-85 százaléka vámmentesen vihető ki Jugoszláviába, míg az onnan Magyarországra irányuló forgalom 90 százaléka lesz vám nélküli. A mezőgazdasági termékek forgalmának csupán mintegy 10 százaléka lesz vámmentes. Ide a vetőmagok, a szaporítóanyagok, valamint a tenyészállatok kereskedelme tartozik. Egyes termékekre 2006-ig fokozatosan szüntetik meg a vámot. Az egyezmény minél eredményesebb működése érdekében vegyes bizottságot állítanak fel. A két ország közötti kereskedelemben jelenleg az áruforgalom dominál, termelési együttműködés gyakorlatilag nincs. A forgalom immár évek óta tartósan magyar aktívummal zár.
D. L.
