BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre olcsóbban kel csak el a magyar ipari export

2002. március 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ipari termelői árak januárban csupán egy ezrelékkel voltak magasabbak a 2001. decemberinél - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Januárban a belföldi értékesítési árak havi növekedése 1,1 százalék volt, az exporté viszont 0,8 százalékkal csökkent az előző hónaphoz mérten. Az előző évi januárhoz képest az ipari termelői árak színvonala 2 százalékkal lett alacsonyabb: miközben a belföldi értékesítési árak 1,5 százalékkal nőttek, az exportárak csaknem 5 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.
Az ipari exportáraknál az új súlyok alkalmazása miatt nagyobb az áresés a valóságosnál - vélik elemzők. A korábbinál nagyobb súllyal szereplő villamos gépeknek a forint erősödése miatti árcsökkenése felnagyítja a folyamatot. A belföldi értékesítés árszintje a következőkben valószínűleg stagnálni fog, a növekvő bérköltség ugyanis felfelé húzza azt.
Más elemzői vélemények szerint az exportárindex alakulása főként a forint árfolyamának függvénye. A belföldi ipari árak is jórészt a külfölditől függnek. Ennek mértéke azonban ágazatonként különböző aszerint, mennyire versengő a szektor, illetve milyen időtávra szólnak a szerződések. Az év egészében az ipari árak U alakú görbe mentén mozognak, azaz az év végére eltűnik az árfolyamhatás. Ennek megfelelően decemberre +1,3 százalékos ipari termelői árindex, 2002 egészére viszont átlagosan -0,6 százalék várható.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet