A kormánynak a vonatkozó törvények alapján nem volt felhatalmazása arra, hogy egy kormányhatározattal a gazdasági növekedés és a tervezettnél magasabb infláció miatti többletbevételből 75 milliárd forintot letéti számlára helyezzen - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a tavalyi költségvetés zárszámadásáról szóló törvény vizsgálatakor. Az ÁSZ szerint a többletbevételnek csökkentenie kellett volna a költségvetés tavalyi hiányát, de nem ez történt, a kormány tavalyi kiadásként tüntette fel a 75 milliárd forintot, holott azt az idén költötték el. Ugyanez történt 19,5 milliárd forint lakástámogatásra szánt, tavaly föl nem használt forrással is.
Az ÁSZ-jelentésre reagálva Varga Mihály pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az ÁSZ tévesen kapcsolt össze bizonyos paragrafusokat az államháztartási törvényben, és ennek alapján bírálta a tavalyi zárszámadást. A Pénzügyminisztérium szerint a többletbevételekről végső soron az Országgyűlés dönt, így az eljárás nem ütközött jogszabályba.
A számvevők bírálatának nincs jogi következménye, ezért nem valószínű, hogy a kormánypártok elfogadnának egy ezzel kapcsolatos módosító indítványt. Egy ilyen indítványnak 480-ról 385 milliárdra kellene módosítania a államháztartás tavalyi hiányát. Ez csak a GDP 3 százaléka lenne a törvénytervezetben szereplő 3,7 százalék helyett.
(NAPI)
