BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ÁSZ szerint a kormány törvényt sértett

Az Állami Számvevőszék a múlt évi költségvetés zárszámadását vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a kormány tavaly törvényt sértett a letéti számlák létrehozásával. A Pénzügyminisztérium szerint a kormány eljárása nem ellentétes a törvénnyel.

2001. szeptember 6. csütörtök, 13:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormánynak a vonatkozó törvények alapján nem volt felhatalmazása arra, hogy egy kormányhatározattal a gazdasági növekedés és a tervezettnél magasabb infláció miatti többletbevételből 75 milliárd forintot letéti számlára helyezzen - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a tavalyi költségvetés zárszámadásáról szóló törvény vizsgálatakor. Az ÁSZ szerint a többletbevételnek csökkentenie kellett volna a költségvetés tavalyi hiányát, de nem ez történt, a kormány tavalyi kiadásként tüntette fel a 75 milliárd forintot, holott azt az idén költötték el. Ugyanez történt 19,5 milliárd forint lakástámogatásra szánt, tavaly föl nem használt forrással is.
Az ÁSZ-jelentésre reagálva Varga Mihály pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az ÁSZ tévesen kapcsolt össze bizonyos paragrafusokat az államháztartási törvényben, és ennek alapján bírálta a tavalyi zárszámadást. A Pénzügyminisztérium szerint a többletbevételekről végső soron az Országgyűlés dönt, így az eljárás nem ütközött jogszabályba.
A számvevők bírálatának nincs jogi következménye, ezért nem valószínű, hogy a kormánypártok elfogadnának egy ezzel kapcsolatos módosító indítványt. Egy ilyen indítványnak 480-ról 385 milliárdra kellene módosítania a államháztartás tavalyi hiányát. Ez csak a GDP 3 százaléka lenne a törvénytervezetben szereplő 3,7 százalék helyett.
(NAPI)

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet