Magyarországon az első félévben a várakozásoknak megfelelően nőtt az ásványvizek iránti kereslet. Az első hat hónap végleges adatait az egész évre mechanikusan kivetítve 42,5 liter lesz az egy főre jutó fogyasztás. Ez valamivel több mint 8 százalékos növekedés a tavalyi eredményhez képest, a teljes éves gyarapodás azonban várhatóan meghaladja majd a 10 százalékot, mivel a kereslet a második félévben mindig nagyobb mint az első hat hónapban.
Ezzel a fejadaggal Magyarország a nemzetközi ásványvízszövetség tagállamait tekintve a középmezőnyhöz tartozik, hiszen például Írországban és Hollandiában is kevesebbet isznak. Bikfalvi Istvánné szerint azonban még további jelentős piacbővülés valószínűsíthető, s néhány éven belül az egy főre eső fogyasztás elérheti a 75-80 litert - vélhetően ezen prognózisokat alapul véve bővítik kapacitásukat a hazai gyárak.
A szövetség felmérése szerint a belföldi forgalom döntő részét továbbra is a szénsavval dúsított ásványvizek adják, arányuk a teljes értékesítésből körülbelül 15 százalékra tehető. A kiszerelések kedveltségében sincs érdemi változás, még mindig a 1,5 literes és a 0,33 literes palackok a legkeresettebbek.
A belföldi fogyasztáson belül az importból származó ásványvizek részesedése változatlanul 5 százalék körül stagnál, s magas áruk miatt ebben jelentős változásra aligha lehet számítani. A magyar cégek exportja sem mondható számottevőnek, félévi termelésüknek mindössze 0,5-0,6 százalékát szállították külföldre, annak ellenére, hogy ásványvizeink beltartalma sok esetben jobb, mint az Európai Unióban forgalmazott termékeké.
Á. A.
