Az aratás jelenlegi szakaszában elmondható, hogy a malmok által felhasználható búzamennyiség az össztermés 50-55 százalékára tehető - tájékoztatta lapunkat Makay György, a Gabonaszövetség főtitkára. A teljes mennyiség 30-35 százaléka felel meg az európainál magasabb magyar minőségi követelményeknek, a jó minőségű áruból fennmaradó rész ugyan elmarad ettől, ám exportra ennek ellenére alkalmas.
A főtitkár az MTI-nek elmondta még, hogy a 45-50 százaléknyi takarmánybúza negyede még alkalmas lehet kivitelre. A legnagyobb gondot azok a tételek jelentik, amelyek még exportra sem alkalmasak. A nemzetközi takarmánygabona-piac egyébként rendkívül nyomott, mivel a környező országok is felesleggel küzdenek, így jelentős tételeket alig-alig lehetett eladni. A magyar takarmánybúzát ugyanis több helyen drágának találják.
Belföldi felhasználásra - a takarmány és más célú búzaigényeket is figyelembe véve - 3,0-3,3 millió tonna szükséges. Így az 5 millió tonnás termésbecslést alapul véve 1,7-2 millió tonna lesz majd az exportfelesleg. Ezzel kapcsolatosan Makay úgy véli, hogy az országból kivihető búzamennyiség mintegy fele lesz étkezési minőségű.
A Gabonaszövetségnél úgy látják, hogy a tárolókapacitással idén sem lesz gond, szerintük sokkal inkább az ad okot aggodalomra, hogy jelenleg a kereslet és a kínálat is lanyha, mivel a termelők és a kereskedők is kivárnak a számukra kedvezőbb ár reményében. Az óvatosságot magyarázza még, hogy a piaci szereplők még mindig bíznak az exportámogatások meghirdetésében.
(NAPI)
