BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első félévben reálértéken nem nőtt a magyarországi reklámpiac

Idén az első félévben Magyarországon a nagy megrendelők reklámcélú kiadásai nominálisan ugyan emelkedtek, ám a teljes reklámpiac az előző évihez képest csupán a fogyasztói árszínvonallal egyező mértékben, 10,8 százalékkal, 120,2 milliárd forintra nőtt. A három legnagyobb megrendelő költése az inflációtól elmaradó mértékben emelkedett.

2001. augusztus 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon a tíz legnagyobb megrendelő cég költése igencsak felemásan alakult az év első felében. A lista élén már évek óta szinte változatlan a helyzet, a Unilever, a Henkel Budapest és a Procter&Gamble a három legfontosabb szereplő. Mindhárman az inflációtól elmaradó mértékben növelték kiadásaikat az előző év első hat hónapjához képest, listaáron számítva. Idén a Westel és a Pannon GSM látványosan visszafogta reklámkiadásait, ennek oka a vártnál kisebb verseny a mobilszolgáltatók piacán (NAPI Gazdaság, 2001. augusztus 7., 7. oldal). A Benckiser viszont megduplázta reklámköltését a tavalyihoz képest. Ehhez hasonlóan a Matáv és a Beiersdorf egyaránt a tavalyinál jóval többet költött, a Nestlé és a L'Oreal viszont kevesebbet.
A hirdetési piac szűkülése miatt idén az év első felében cégösszevonások, -eladások és -felvásárlások zajlanak világszerte. A nemzetközi társaságok erre az évre 10-20 százalékos forgalomcsökkenést jeleztek előre. Ez a trend nem hagyja érintetlenül Magyarországot sem. A nagy megrendelők reklámcélú kiadásai ugyan emelkedtek, ám a teljes magyarországi reklámpiac reálértéken nem nőtt idén az első félévben, mivel a teljes költés a fogyasztói árszínvonallal csaknem pontosan megegyező mértékben, 10,8 százalékkal bővült. A Mediagnozis listaáron alapuló adatai szerint az idei első hat hónapban a teljes forgalom 120,2 milliárd forint volt, a tavalyi első hat hónap 108,5 milliárd forintos árbevétele után.
Idén az egyes hónapok közül januárban a tavalyi első hónapnál nominálisan is kisebb volt a reklámpiac forgalma, majd a március-április hozott nagyobb növekedést. Májusban és júniusban pedig csupán 11-12 százalékos a forgalom növekedése az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. Ezek eredménye a félévi 10,8 százalék növekedés. Ezek a számok a listaáras költésen alapulnak. Ehhez képest csak becsülni lehet, hogy mekkora a kedvezmény, amelyet a hirdetők kapnak. Egyes hírek szerint a forgalom stagnálása miatt idén minden korábbinál nagyobb mértékű árengedményeket hajlandók adni az érintettek.
Domokos László

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet