Idén az első félévben az építésügyi hatóságok 8182 befejezett lakásra adtak ki használatba vételi engedélyt, ez csaknem másfélszerese az előző év hasonló időszakában kiadott 5743 engedélynek - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal. A negyedévi adatok nem ennyire kedvezőek. Idén az első negyedévben ugyanis 4 ezer új lakásra szóló használatba vételi engedélyt adtak ki, a második három hónapban ez csupán 4,2 ezerre emelkedett. A múlt évben az első negyedév teljesítményét a második negyedévé nagyobb mértékben múlta felül. Hasonlóan ellentmondásosan nőtt az új építési engedélyek száma. Idén a hat hónap során 21 ezret adtak ki, míg egy évvel korábban 17 900-at. Az idei mennyiségből az első három hónapban 8800, a második negyedévben pedig 12 200 lakás építésére kértek engedélyt.
A lakásépítési kedv másfél éve tartó növekedése a városokban folytatódott, bár a tavalyinál kisebb lendülettel. Az új engedélyek száma a fővárosban 43, a megyei jogú városokban pedig 34 százalékkal nőtt az előző évihez képest, a községekben azonban nem nőtt az új engedélyek száma. A használatba vett lakások száma viszont mindenütt nőtt, a községekben is 30 százalékos a bővülés.
Az újonnan épített lakások alapterülete nem változott az előző évihez képest, átlagosan 102 négyzetméter volt. A nagyobb városokban az előző évinél átlagosan 4-5 négyzetméterrel kisebb lakások épültek, a kisebb településeken viszont ugyanennyivel nőtt az alapterület. A lakások kivitelezésében tovább csökkent a lakosság szerepe, bár csak kismértékben. A házilagos kivitelezésben készült lakások aránya az első félévben 44 százalék volt, míg az építőipari főtevékenységet folytató vállalkozások a lakások 42 százalékát építették. Ez a két arány egy évvel korábban még 47, illetve 39 százalék volt.
Az első félévi adatok ismeretében kérdéses, hogy mennyire tartható a Gazdasági Minisztérium prognózisa. A tárca ugyanis korábban azzal számolt, hogy 2001 folyamán összesen 50 ezer lakásépítési engedélyt adnak ki, az újonnan átadott lakások száma pedig eléri a 30 ezret. A tervek eléréséhez az idei második félévben 29 ezer új építési engedélyt kéne kiadni, a tavalyi második félévi 26 800 után. A használatba vételi engedélyek számának viszont 21 800-nek kellene lennie, ehhez képest a múlt második felében 15 900-at adtak ki a hatóságok. A központi költségvetésben lakásépítés céljára elkülönített keretből csupán 21,3 milliárd forintot használtak fel, szemben az egy évvel korábbi 18,4 milliárd forinttal.
Domokos László
