Idén 4,5 milliárd forintot, jövőre pedig 5,5 milliárd forintot szán az agrártárca a vidékfejlesztési támogatásra - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Kékkői Zolán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára. A szubvencióval elsősorban a mezőgazdaságban dolgozók helyzetét kívánják javítani. Emellett azonban a vidéken fellelhető helyi adottságokra alapozott, kiegészítő jövedelemszerzési lehetőségeket is szeretnék fejleszteni. Ennek értelmében idén már hét fő jogcímen igényelhető a szubvenció - szemben a tavalyi hárommal -, így például a falusi és agroturizmust vagy a hagyományos kézműipari kismesterségeket is e keretből kívánják támogatni. A pályázatokat egyébként jövő szeptember 15-ig folyamatosan lehet benyújtani a szaktárcához.
Szendrőné Font Erzsébet, az FVM vidékfejlesztési programokkal foglalkozó osztályának vezetője elmondta, hogy az idei évre szánt keretből 2,9 milliárd forintot a beérkezett pályázatok, 100 millió forintot pedig úgynevezett „meghívásos pályázatok” között osztanak szét. Utóbbi többek között a fiatal gazdák támogatására, valamint a tanyák ellátási helyzetének javítására szolgál. A fennmaradó összegből pedig a tavaly kiépített mintegy 200 regionális vidékfejlesztési iroda működési költségeit kívánják fedezni.
Tavaly egyébként mintegy 1200 pályázat érkezett a minisztériumhoz, aminek hozzávetőleg egyharmada nyerte el a szubvenciót, így összesen 1,5 milliárd forintot fizettek ki.
Á. A.
