A hónap közepétől megkezdődhet az alma szüretelése, a szakemberek a tavalyi termésnek csupán a felét várják - véli Kovács Lajos, az Alma Terméktanács információs vezetője. A múlt évi 720 ezer tonna után idén legfeljebb 400 ezer tonna almára számítanak. Az alacsony termés két fő oka az áprilisi fagy, valamint a tavalyi aszály miatti csekély rügyképződés. A leszedett gyümölcs többségét feldolgozzák - a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan -, étkezési almaként ugyanis nem lehet 70-100 ezer tonnánál többet értékesíteni.
A gazdák a kivitel növelésével sem számolnak, a FÁK-országokban ugyanis a magyar árura kivetett vám miatt továbbra sem képesek versenyezni a lengyel almával. Az Európai Unióba pedig az ottani túltermelés miatt nem lehet almát exportálni. A tavalyi 10-15 ezer tonna export növeléséhez arra van szükség, hogy az agrártárca - korábbi ígéretéhez híven - meghirdesse az alma exporttámogatását - véli Kovács.
A külkereskedelemi statisztika adatai szerint a magyar almaexport tavaly 9600 tonna volt, az import pedig 6400 tonnára rúgott. A sűrített almalé kivitelének értéke 2000-ben 53,8 millió dollár volt, míg a behozatalé meghaladta a 16 millió dollárt.
(NAPI)
