A munkaerő-forgalom intenzitását leíró adatok szerint idén az első félévben a magyarországi cégek 168 ezer főt vettek fel, miközben 136 ezret bocsátottak el. A kettő egyenlege eredményezte a 32 ezer fős növekedést, amely viszont elmaradt a tárca által korábban várt 56 ezres bővüléstől - derül ki a Gazdasági Minisztérium legújabb munkaerő-piaci prognózisából. A foglalkoztatottság bővülése minden régióban elmaradt a korábban várttól.
A most napvilágot látott munkaerő-piaci prognózis szerint, amely 2001. márciusi adatgyűjtésen alapul, a megfigyelt vállalati körben várhatóan 15 ezer fővel bővül az év hátralévő részében a foglalkoztatottak létszáma. Ez jóval kedvezőbb a korábbi felmérések adatainál, amelyek 2-3 ezer fős javulást valószínűsítettek. A megfigyelés nem terjed ki az egyéni vállalkozókra és a tíz főnél kisebb cégekre. Regionálisan az ország középső és nyugati részén kisebb növekedés, míg az északi és a keleti részen kisebb csökkenés várható a foglalkoztatottak számában. A mérsékelt létszámnövekedés úgy alakul ki, hogy a második félévben országos szinten várhatóan 96 ezer fővel csökken az alkalmazottak száma, míg az újonnan felvetteké mintegy 111 ezer főre tehető. A prognózis azzal számol, hogy a második félév folyamán a gazdaságilag aktív népesség létszáma nem változik.
Az első félév végén a regisztrált munkanélküliek létszáma 358 ezer volt, míg az év végére ez várhatóan 340-345 ezer főre mérséklődik. A prognózis hangsúlyozza, hogy a létszámot nehéz pontosan megbecsülni, mivel több tényező is hat rá a gazdaságilag aktív népesség számának alakulásán kívül. A jelek szerint a minimálbér idei emelése nem befolyásolta lényegesen a foglalkoztatottság alakulását. Emellett azt is nehéz kalkulálni, hogy 2001 második felében a tervezett közhasznú és közmunkaprogramok mekkora munkanélküli-réteget érintenek majd.
D. L.
