A román kormány legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy visszaállítja a magyar sertéshús, élő sertés és sertésből készült hústermékek importjára a kedvezményes CEFTA-vámot. Az intézkedés július végén, augusztus elején léphet hatályba - közölte Árgyelán György, a bukaresti magyar nagykövetség kereskedelmi tanácsosa pénteken az MTI-vel.
Bukarest 1999. július 1-jén függesztette fel e termékek vonatkozásában a CEFTA keretében alkalmazott kedvezményes, 25 százalékos vámot, s helyette 45 százalékos vámot állapított meg. (A szankció előtt 1998-ban összesen 12,6 ezer tonna sertéshúst exportáltak a magyar cégek Romániába, ami a piac 3,5 százalékát tette ki.) A román belső piac és a hazai termelők védelmére hivatkozó döntés eredetileg egy évre szólt, de tavaly határozatlan időre meghosszabbították. A kérdés csak most került a kormány napirendjére. Az elfogadott határozatot közzé kell tenni a hivatalos közlönyben, s a megjelenést követő 15 nap elteltével lép életbe.
Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) titkára lapunknak úgy nyilatkozott, hogy az élő sertés szempontjából nincs sok jelentősége a lépésnek, mivel eddig is viszonylag alacsony vámok mellett szállíthattak a hazai exportőrök. A román intézkedésnek a húsipari termékek szállítására lehet jelentős hatása, ám ez is kétséges, mivel a kapacitások gyakorlatilag le vannak kötve. Így vélhetően csak akkor szállítanak Romániába a magyar exportőrök, ha megfelelő árajánlatokat kapnak. Ezzel együtt Zádori úgy véli, hogy a szomszédos ország felértékelődik a húságazat számára, mivel a román tenyésztők a belső piac igényeinek mindössze 30 százalékát képesek kielégíteni.
(NAPI)
