A hústámogatási javaslat a minőségi, környezetvédelmi, járványmegelőzési, élelmiszer-biztonsági és a hulladékmegsemmisítési szubvenciót foglalja magában. A kidolgozás során a szakértők figyelembe vették, hogy az EU a támogatási rendszert egy-egy ágazatra vonatkozóan addig nem vizsgálja, amíg az az árbevétel 5 százalékát nem haladja meg. Magyarországon a sertés- és szarvasmarhaszektor együttes tavalyi éves árbevétele 330 milliárd forint körül, így a javaslat alapján idén 16,5 milliárd forintra lenne jogosult az ágazat. Zádori egyébként úgy véli, hogy idén a teljesítmény csaknem 10 százalékkal növekszik, s eléri a 360 milliárd forintot.
A támogatási rendszerről szóló javaslatot a VHT-n belül egyébként csaknem két hónapos előkészítés előzte meg - többek között a Pénzügyminisztérium és a Külügyminisztérium képviselőivel is egyeztettek -, így szinte biztos, hogy a terméktanács jövő heti ülésén el is fogadják. Lapunk információi szerint egyébként a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban is egyetértenek a szubvenció irányelveivel, ám a VHT által az exportszubvencióval együtt kért 16,8 milliárd forintot - noha az nem meríti ki a 360 milliárd forintos árbevétel alapján felső limitet jelentő 18 milliárd forintot - sokallják.
(NAPI)
