Két év alatt valamivel több mint 200 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, miközben ugyanezen időszak alatt a munkanélküliek száma csak mintegy 100 ezer fővel mérséklődött. A jelenség magyarázata az, hogy ha lassan is, de visszatérnek a munkába azok, akiket a kilencvenes évek elején- közepén, a munkahelyek tömeges megszűnésekor nyugdíjaztak. Orbán Viktor rádióinterjújában elmondta: a kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy a nyugdíj melletti munkavállalás adóterheinek könnyítésével, illetve megszüntetésével hogyan lehetne aktivizálni az inaktívakat. A Gazdasági Minisztérium adatai szerint márciusban 9200 fővel mérséklődött, és 400 ezer fő alá csökkent a regisztrált munkanélküliek száma - jelentette be Glattfelder Béla, a tárca politikai államtitkára. Szerinte az idén kevésbé érvényesültek a szezonális hatások, az építőipar teljesítménye és ezzel párhuzamosan munkaerő-szükséglete télen sem esett vissza, márciusban mégis gyors növekedés volt tapasztalható. A márciusi adatok alátámasztják a tárca rövid távú munkaerő-piaci prognózisában foglaltakat, miszerint - ötezer cég megkérdezése alapján - nyár végére a munkanélküliek száma 340 ezer főre csökkenhet.
M. D.
