Brüsszeli tudósítónktól:
Franz Fischler, az EU brüsszeli bizottságának agrárpolitikáért felelős tagja üdvözölte a kormánnyal elért megállapodást, amely „szavatolja, hogy az EU kukoricafeldolgozó-iparát tisztességes módon kezelik és eleget tesznek a megkötött szerződések feltételeinek”. Az EU kukoricafogyasztásának egy százaléka származik Magyarországról, de jó minősége miatt nem elhanyagolható. Az elmúlt időszakban évente valamivel több mint 400 ezer tonna volt az Eu-ba irányuló magyar export, amelynek a jelentősebb részét az élelmiszerkukorica tette ki. A bizottság közleménye a tárgyalások folytatásáról szól és úgy fogalmaz, hogy ennek el kell vezetnie a takarmánykukorica exportjának engedélyezéséhez.
Brüsszel változatlanul kitart amellett, hogy a magyar fél megsértette a társulási megállapodást, nemcsak az exportstop előzetes bejelentésének elmulasztásával, de az intézkedés elrendelésével is. A bizottság neve elhallgatását kérő munkatársa szerint a tárca baklövést követett el, hiszen ismerve az EU gyakorlatot, nyilvánvaló volt, hogy nem marad el a brüsszeli kemény fellépés. Az egyezség lehetővé teszi, hogy januárban életbe lépjen a borok és szeszes italok eredetvédelméről kötött megállapodás.
Gordon Tamás
