BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Marad a kukorica exporttilalma

A magyar küldöttség nem tudott megállapodni az EU brüsszeli bizottságával az exporttilalom kérdésében és nem tűztek ki újabb tárgyalási fordulót. Az EU sem írja alá a bormegállapodást.

2000. november 24. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól
Nem vezettek eredményre pénteken a külügyminisztérium és az EU brüsszeli bizottsága közötti szakértői szintű tárgyalások a kukorica exportra elrendelt tilalom ügyében. Szabó Sándor főosztályvezető szerint az EU továbbra sem fogadja el, hogy a terményhiány nem volt előre látható, ezért nem kerülhetett sor az intézkedést megelőző konzultációra, amelyet a társulási megállapodás szerint a hatálybalépést megelőző 30 napnál korábban kell megtenni. A tárgyalás újabb forduló kitűzése nélkül ért véget, bár a „kapcsolat fennáll, így bármikor sor kerülhet az ismételt egyeztetésre”. Az exportstop egyébként addig marad érvényben, amíg hiányhelyzet van, de azt a tárca nem tudja megmondani, hogy meddig.
Az EU ellenszankciója, a bormegállapodás aláírásának elnapolása így továbbra is érvényben marad, mindaddig, amíg Magyarország nem lép vissza. Így január elsejétől magyar exportőrök nem szállíthatnak vámmentesen bort az EU piacára. Szabó a tárgyalásokon elmondta, hogy a hiány fokozatosan alakult ki, nem láthatták előre, 180 ezer tonnás takarmánykukorica-exportot terveztek, de mivel az egy hektárra eső termésátlagok között nagy volt a szórás, nem lehetett pontos képet alkotni. A külügyminisztériumnak nincs adata arról, hogy az állati tápnak használható és a drága kukoricát felváltani képes más gabona kedvezményes (nulla százalékos vámú) kontingense ki van-e használva. Az EU ugyanis erre hivatkozik, amikor azt állítja, ha az olcsóbb gabonával helyettesítik a kukoricát, akkor marad elegendő exportálható áru.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet