Brüsszeli tudósítónktól
Nem vezettek eredményre pénteken a külügyminisztérium és az EU brüsszeli bizottsága közötti szakértői szintű tárgyalások a kukorica exportra elrendelt tilalom ügyében. Szabó Sándor főosztályvezető szerint az EU továbbra sem fogadja el, hogy a terményhiány nem volt előre látható, ezért nem kerülhetett sor az intézkedést megelőző konzultációra, amelyet a társulási megállapodás szerint a hatálybalépést megelőző 30 napnál korábban kell megtenni. A tárgyalás újabb forduló kitűzése nélkül ért véget, bár a „kapcsolat fennáll, így bármikor sor kerülhet az ismételt egyeztetésre”. Az exportstop egyébként addig marad érvényben, amíg hiányhelyzet van, de azt a tárca nem tudja megmondani, hogy meddig.
Az EU ellenszankciója, a bormegállapodás aláírásának elnapolása így továbbra is érvényben marad, mindaddig, amíg Magyarország nem lép vissza. Így január elsejétől magyar exportőrök nem szállíthatnak vámmentesen bort az EU piacára. Szabó a tárgyalásokon elmondta, hogy a hiány fokozatosan alakult ki, nem láthatták előre, 180 ezer tonnás takarmánykukorica-exportot terveztek, de mivel az egy hektárra eső termésátlagok között nagy volt a szórás, nem lehetett pontos képet alkotni. A külügyminisztériumnak nincs adata arról, hogy az állati tápnak használható és a drága kukoricát felváltani képes más gabona kedvezményes (nulla százalékos vámú) kontingense ki van-e használva. Az EU ugyanis erre hivatkozik, amikor azt állítja, ha az olcsóbb gabonával helyettesítik a kukoricát, akkor marad elegendő exportálható áru.
Gordon Tamás
