BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
header

Befektetés

05.
07.
00:00

Az oktatással kezdene Bajnai

Kormányra kerülésével a GDP 1 százalékát költené oktatásra az Együtt 2014−Párbeszéd Magyarországért választási szövetség − mondta Bajnai Gordon, a szövetség vezetője a magyar oktatásügy fehér könyvének bemutatása alkalmából rendezett szakmai konferencián. Bajnai szerint a pártszövetség legalább 15 százalékkal emelné a pedagógusok bérét, illetve eltörölné a röghöz kötést és a tandíjrendszert. A volt kormányfő szerint a fehér könyv egy-egy szakterület problémáinak feltárásán túl javaslatokat is tartalmaz, a szövetség célja, hogy a közoktatásban dolgozók teljesítményükhöz igazodóan kapjanak béremelést, támogatják a kezdő pedagógusokat, illetve az életpályamodell bevezetését. A felsőoktatás \"kapuit újranyitják\" választási győzelem esetén − tette hozzá Bajnai. Ez azt jelenti hogy a rosszabb anyagi helyzetű, de tehetséges diákok is tanulhatnának, emellett egy átfogó tanulmányi és szociális ösztöndíjrendszert is bevezetnének, illetve a fiatalok foglalkoztatását ösztönző programokat indítana a pártszövetség.

Szerző(k):
Tóth Kata
05.
07.
00:00

Csökkenő profitra és céltartalékolásra számítanak az OTP-nél

Egy hét múlva, május 14-én közli első negyedéves eredményét az OTP Bank Nyrt.; a bank saját maga által összeállított konszenzusa szerint az elemzők a profit 12 százalékos csökkenésére számítanak 2012 hasonló időszakához képest. Az év végéhez képest azonban majdnem 50 százalékkal növekedhet a profit a várhatóan csökkenő céltartalékolás nyomán. Az OTP konszolidált, számviteli adózott eredménye 29 százalékkal, 9,1 milliárd forintra csökkenhetett a tavalyi első negyedévhez képest − jósolja az első konszenzusban részt vevő kilenc elemző. A tavalyi negyedik negyedévhez képest 65 százalékos lehetett az esés, viszont a bankadó miatt érdemesebb a korrigált eredményt figyelembe venni. Az elemzők szerint a pénzintézet idén is az első negyedévben elszámolja a teljes éves különadót, ami 29,4 milliárdos negatív tételt jelent. Így a korrigált eredmény 38,5 milliárd forint lehet, ami 12 százalékkal elmaradt a 2012. első negyedévitől, viszont 47 százalékkal magasabb a negyedik negyedévinél.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
07.
00:00

Ismét a Wal-Mart lett a legnagyobb amerikai cég

A Fortune magazin idén is összeállította 500-as listáját a legnagyobb árbevételű amerikai cégekről, a sorban a tavalyi második hely után visszavette a vezetést a Wal-Mart kiskereskedelmi lánc az ExxonMobil és a Chevron előtt. Az első helyen álló cég tavaly 469,2 milliárd dolláros bevételt és 17 milliárdos profitot produkált, érdekesség, hogy a második helyezett Exxon nyeresége ennek majdnem a háromszorosa volt, kisebb bevétele miatt mégis letaszították a trónról. Az első tízben az energiaszektor dominál, hiszen az Exxon és a Chevron mellett a ConocoPhilipsből lett Philips 66 és a Valero Energy is bekerült az elitklubba. A legnagyobb cégek közül az idei év nyertese az Apple, mely több mint tíz helyet javított tavalyhoz képest. Az amerikai gazdaság egykori zászlóshajójának számító autóiparból mára csak a General Motors és a Ford maradt a legnagyobb vállalatok között.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
07.
00:00

Stagnálással kezdte a hetet a BUX

Sokan tartottak attól, hogy keddtől az osztalékszelvény nélkül forgó Magyar Telekom részvénye a tulajdonosoknak kifizetett, részvényenként 50 forintos osztaléknál nagyobb mértékben eshet − talán ez okozta, hogy már hétfőn jókorát zuhant az árfolyam, annak ellenére, hogy a szelvényt csak ma vágják le. Ráadásul 3 milliárd forintot meghaladó forgalomban csökkent az árfolyam, amivel a legnagyobb forgalmú papír lett a magyar tőzsdén. A Magyar Telekom így 403 forinton, 1,7 százalékos mínuszban fejezte be a napot. Mindez azért volt meglepően gyenge teljesítmény, mert a BUX csupán 0,3 százalékkal morzsolódott le, és 18 378 ponton állt meg. Az OTP a BUX-szal megegyező mértékű, de ellenkező irányú változás eredményeként 4794 forinton zárt. A bankrészvény napközben 4800 forint felett is megfordult, de ezt a szintet nem tudta tartani. A Mol és a Richter egyaránt 0,8 százalékkal drágult a hét első napján. Az olajpapír napközben ennél jóval magasabban is járt, a zárás előtt azonban már előző napi utolsó árára csúszott vissza, ahonnan a záró szakaszban kötötték fel a részvény árfolyamát a 16 280 forintos szintre. A kisebb részvények közül az Egisnél továbbra sincsenek nagy mozgások. A kisebbik gyógyszergyártó 0,1 százalékkal, 18 130 forintra csúszott vissza. Az FHB árfolyama viszont szárnyakat kapott, a kisebbik bankrészvény 3,1 százalékkal, 361 forintra drágult. Nem mozgatta meg viszont a PannErgy árfolyamát, hogy a héten átadják legfontosabb projektje, a miskolci beruházás első szakaszát. A részvény a jó hír ellenére minimálisan, 0,3 százalékkal, 364 forintra emelkedett. Rossz napjuk volt az áramszolgáltatóknak is. Az Elmű árfolyama 6,9 százalékkal, 12 105 forintra csúszott le, míg az Émász értéke 3,6 százalékkal, 10 075 forintig szánkázott.

Szerző(k):
Deák Bálint