BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
header

Befektetés

06.
12.
00:00

Ijesztő gyengülés után magára talált a forint

Kedd reggel ott folytatta a forint, ahol hétfőn abbahagyta, délelőttig egészen 301 fölé emelkedett a jegyzés az euróval szemben. Sokáig úgy tűnt, nem is lesz megállás, azonban délután váratlanul 298-ig húzták vissza az árfolyamot, ami már majdnem fél százalékkal a hétfői szint alatt volt és nagyjából egy százalékkal maradt el a napi csúcstól. A dollárral szemben 223,94-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 242,14 forintba került.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
12.
00:00

Nem bírta 5000 felett az OTP

Alaposan elromlott a hangulat a nemzetközi tőzsdéken, követve a devizapiacok napok óta tartó romló hangulatát. Az eladási hullám így elérte a magyar tőzsdét is, bár túl nagy baj nincsen, hiszen az emelkedő trend továbbra is töretlen, a kérdés csak az, hogy az marad-e az elkövetkező napokban is. Mindenesetre kedden a legjobban az OTP szenvedett, ahogyan ez a nemzetközi környezetre leginkább érzékeny részvény esetében lenni szokott. Közepes, mintegy 6,2 milliárd forintos forgalom mellett végül 1,7 százalékkal, 4993 forintra csökkent az értéke, ami nem jelent új mélypontot, viszont az 5000 feletti szinttől újra búcsúzott a részvény. A Mol csupán 0,6 százalékot esett, és nagyjából ennyit veszített az értékéből a Richter is. Utóbbi ugyanakkor jó hírrel is szolgált egyik termékével kapcsolatban, ezt azonban a piac a nap végére elfelejtette. Ez okozhatta, hogy a sokáig 35 400 forint környékén mozgó részvényt 35 000 forint alá is beütötték, végül azonban 35 150 forinton fejezte be a napot. A Mol 17 095 forinton zárt, ami azt jelentette, hogy továbbra is él a rövid távú emelkedő trend a részvénynél, sőt lehet, hogy most ez a papír veszi át a húzóerő szerepét − természetesen akkor, ha ezt a nemzetközi környezet is támogatja.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
12.
00:00

Opimus néven folytatja a Phylaxia

Immár a nevében sem hasonlít a korábbi önmagára a hatmilliárd forintnyi friss tőkével kistafírozott Phylaxia 1912. Nyrt., a cégbírósági bejegyzés után ugyanis Opimus Group néven folytatja pályafutását a társaság. A cég alaptőkéje négy vállalkozás és némi készpénz apportjával 2,2 milliárdról 8 milliárdra emelkedik. Elkerülendő, hogy ez felidézze a Phylaxiánál korábban mindennaposnak számító, valós érték feletti apportok gyakorlatát, az új menedzsment a BDO könyvvizsgálót bízta meg a cégbe kerülő vagyonelemek értékelésével − az apportelemeket pedig ezen érték alatt fogadta be. A holding a vezetőség szerint idén 15 milliárdos árbevétel mellett a korábbi veszteségek után kétmilliárd forintnyi EBITDA-eredmény elérésére lesz képes. A portfólió a tervek szerint a jövő év végéig nem változik. Az Opimus egyelőre csak sztori, de hiszünk benne, hogy a hiteles működésnek köszönhetően a társaság részvényeinek árfolyama a jelenlegi 33-35 forintos szint többszörösére emelkedik − hangoztatta Pintér Zoltán, a Buda-Cash tulajdonosa, az Opimus egyik legnagyobb magánrészvényese. A BÉT A kategóriájába még idén be szeretne kerülni a társaság, s később talán a frankfurti tőzsdén is megmérettetnék magukat. Az új nagytulajdonosok ígéretük szerint nem lesznek kerékkötői az árfolyam emelkedésének, papírjaikat hosszú távon szeretnék megtartani, a korábbi phylaxiás gyakorlattal ellentétben azokat nem csöpögtetik a piacra.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
06.
12.
00:00

Már a japán pénzcunami is kevés a befektetőknek

Nem elég, hogy Japán egymaga olyan méretű eszközvásárlási programot folytat, mint a háromszor akkora Egyesült Államok, a befektetők mégis csalódottak voltak, hogy erre nem tesznek rá még egy lapáttal. De nem tettek jót a hangulatnak a legújabb törökországi zavargások, a németországi alkotmánybírósági meghallgatás keltette bizonytalanságok, valamint a világgazdaság növekedésének lassúsága miatti általános félelmek sem. A vevők tehát újra elpárologtak, és tovább folytatódott a néhány hete a világ részvénypiacain beindult korrekció; a páneurópai Stoxx Europe−600 1,2 százalékot esett, így az index már 6 százalékkal a május 22-ei csúcsa alatt zárt. A londoni FTSE−100 és a frankfurti DAX egyaránt egy százalékot esett, de Európa szélei felé haladva némileg erősödött az eladási hullám: a párizsi CAC−40 1,4, a milánói FTSE-Mib 1,6, a madridi IBEX−35 1,7, az athéni kompozit részvénykosár pedig 4,7 százalékkal került hétfői értéke alá. A görög index gyengeségét továbbra is a DEPA földgázcég privatizációja körüli érdektelenség okozta. Nagy volt az eladói nyomás a válsághírekre érzékeny és nagyon volatilis pénzügyi szektorban − a Deutsche Bank például két százalékot esett −, valamint a ciklikus szektorokban. Különösen a fémjegyzések esése miatt szenvedő nyersanyagtermelők körében voltak nagyok a részvényárfolyam-csökkenések. Egyetlen jelentősebb európai részvény okozott nagyobb örömet befektetőinek: a német chipgyártó Infineon egy felminősítés hatására emelkedett közel 4 százalékot. Az Atlanti-óceán túloldalán viszont már összeszedték magukat a vevők is: ugyan hasonló mínuszokban nyitottak a nagyobb részvényindexek, ám a kereskedés félidejére már visszajöttek nulla közelébe. Lapzártánk idején az S&P−500 0,2, a Dow Jones ipari átlaga 0,3, a Nasdaq pedig 0,1 százalékos mínuszban tartózkodott.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
06.
11.
00:00

Óvatosabbá váltak a befektetők

A pénteki rallyt megtorpanás követte az öreg kontinensen. Míg Londonban és Párizsban enyhe mínuszokkal zárult a tőzsdenap, addig Frankfurtban nagyobb emelkedéssel fejezte be a kereskedést az irányadó mutató. A hangulatromlásért nagyrészt a csalódást keltő kínai makrogazdasági indikátorok okolhatók, amelyek egyebek mellett az export váratlan hanyatlásáról, illetve a hitelezési aktivitás visszaeséséről tanúskodtak. Mindezt a piacon fenyegetésként értékelték a globális növekedési kilátásokra nézve, ami érzékelhetően tükröződött a bányaipari társaságok árfolyamainak alakulásában is. Nem támogatta az emelkedést az sem, hogy valamivel még a vártnál is kedvezőtlenebb olasz GDP-adatok láttak napvilágot, valamint az a hír sem, miszerint a Gazprom korábbi közlésével szemben mégsem érdeklődik a görög DEPA gáztársaság átvétele iránt. Az Egyesült Államokban lendületesen indult a nap, ez azonban később megtört, így lapzártánk idején többszöri irányváltást követően néhány tized százalékos erősödést jeleztek az irányadó indexek. A kezdeti erős vételi kedvet a továbbra is ható pénteki munkaerő-piaci jelentés mellett az tüzelte, hogy negatívról stabilra javította az USA kilátásait a Standard & Poor\'s hitelminősítő. A világ legnagyobb gazdasága eddig csak az S&P-nél veszítette el AAA-besorolását, a Moody\'s és a Fitch még a legjobbak között tartja számon. Az építőipari papírok átlag alatt, a technológiai szektor viszont fölülteljesített, a Facebook például szárnyalt a hírre, hogy a részvény vételi ajánlást kapott egy brókercégtől. Kiemelhető a McDonald\'s is, amely a vártnál kedvezőbb májusi forgalmi adatok hatására drágult. Az árupiacon is hullámoztak az árfolyamok, a WTI kezdeti drágulásból gyengülésnek indult, az arany pedig éppen ellenkezőleg, szerényen erősödött a korábbi zuhanásra.

Szerző(k):
Major András