BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
header

Befektetés

06.
13.
00:00

BP-s, exxonos vezetőt igazolt a Mol

Alexander Doddsot nevezték ki a Mol-csoport kutatás-termelés ügyvezető igazgatójának − tájékoztatta a Mol a Napi Gazdaságot −, aki a pozícióval együtt az ügyvezető testületnek is tagja lett június 17-étől. A cégvezető több mint 30 éves nemzetközi olaj- és gázipari tapasztalattal rendelkezik, ezen belül is főleg a kutatás-fejlesztés és termelés területén. Jelentős nemzetközi gyakorlatot szerzett Észak-Amerikában, Dél-Amerikában, az Északi-tengeren, a Közel-Keleten, Ázsiában és Oroszországban is. Utoljára a TNK-BP ügyvezető igazgatójaként és elnök-vezérigazgatójaként, illetve az ExxonMobil Qatar vezérigazgatójaként tevékenykedett. Alexander Dodds építőmérnöki és olajmérnöki diplomával rendelkezik.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
13.
00:00

Kitartott a forint ereje, nagyot fordultak a hozamok

Igazán komoly makrohír nem volt szerdán, néhány európai ország közölt ugyan inflációs adatokat, ám ezek nagyjából megfeleltek a várakozásoknak. Mindez azt jelentette, hogy a forint esetében sem volt akkora kilengés, mint kedden. Az árfolyam megpihent a 296-os szint közelében, igaz, ennél alacsonyabban, 295 környékén is járt. A régiós devizák szintén erősödtek az euróval szemben, egy euróért 4,25 zlotyt, 4,49 lejt és 25,6 koronát adtak. A kötvénypiacon viszont jelentős fordulat volt, miután kedden gyakorlatilag kiárazódtak a jegybank további kamatcsökkentései, ami eléggé valószínűtlen, tekintve a monetáris politika céljait, a tegnap publikált stabil inflációt, a túlzottdeficit-eljárás alól való várhatóan sikeres kikerülést. A tízéves magyar papír kedden ugyanis 6,5 százalékos hozamot adott, ami Kerékgyártó Imre, a Commerzbank osztályvezető-helyettese szerint már igen vonzó beszállási pontot jelentett. Ezért aztán újra a vevők domináltak, jelentős hozamesést okozva szerdán. A másodlagos állampapírpiacon ugyanis 2−35 bázispont között csökkentek a hozamok. Így a tízéves hozam már csak 6,04 százalékot fizetett, de a legtöbbet kínáló 15 éves is csak 6,28 százalékot adott a befektetőknek.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
13.
00:00

Csak a spanyolok tartották a frontot Európában

Gyengültek a vezető nyugat-európai részvényindexek, mivel a befektetők továbbra is aggódnak a Fed kötvényprogramjának esetleges leállítása és a kiújuló európai problémák miatt. Az egyetlen pozitív kivétel a madridi piac volt, az olasz részvényekbe viszont komolyan beleadtak. A szerdai kereskedést 8143 ponton fejezte be a német DAX index, ez egy százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. Londonban az FTSE index 0,65 százalékkal gyengült, míg a francia CAC−40 0,4 százalékos lecsorgást mutatott. Az eurózóna perifériáján felemásra sikerült a nap, hiszen a milánói FTSE MIB 1,6 százalékos esésével a legnagyobb vesztes lett, a madridi IBEX−35 viszont 0,4 százalékkal feljebb tudott kapaszkodni. A görög tőzsdeindex 3,2 százalékot esett a nap végére, miután az ország kikerült az MSCI fejlett országokat tömörítő kategóriájából, és a jövőben feltörekvőként kezelik. A piacok továbbra is amiatt idegesek, hogy május végén Ben Bernanke Fed-elnök a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási program közeli lezárására utalt, ami meglepte a befektetőket. A Marketwatchnak nyilatkozó szakember szerint az tudná újra pozitív irányba fordítani a hangulatot, ha Bernanke leszögezné, hogy a közeljövőben nem tervezik a program leállítását. A német piac egyik nagy vesztese a Volkswagen volt, miután az autógyár bejelentette, hogy közel 26 ezer autót hív vissza Ausztráliában. A részvények 2,5 százalékos eséssel reagáltak a hírre. Tíz százalékkal feljebb ugrott viszont a Kabel Deutschland árfolyama, mivel a Vodafone hivatalosan is bejelentette, hogy ajánlatot készül tenni a legnagyobb német kábelszolgáltatóért. A brit telekomcég részvényesei nem fogadták jól az ötletet, 5,7 százalékot bukott a papír. A pénzügyi szektornak sem ment jól Londonban, hiszen a Barclays 2,9 százalékkal, míg a Lloyds Banking 1,3 százalékkal lett olcsóbb.

Szerző(k):
Beke Károly