BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OTP-nek és a Molnak is betehet a gyenge Telekom

Egyre távolabb kerül a Magyar Telekom attól, hogy az MSCI régiós és magyar indexeinek tagja maradhasson az augusztusi felülvizsgálaton, a részvények kiesése azonban a többi magyar blue chipet is fájdalmasan érintené, hiszen elvileg két papírral nem maradhatna fenn a magyarországi index.

2013. június 25. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Július második felében dőlhet el a Magyar Telekom Nyrt. sorsa − az MSCI a következő átsúlyozáskor ezt az időszakot veszi figyelembe augusztusban. Az Equilor Befektetési Zrt. számításai szerint 1,518 dolláros árfolyam felett kellene lennie a részvényeknek ebben a periódusban ahhoz, hogy benn maradhassanak a régiós és a magyar indexekben. Ez a jelenlegi dollár/forint árfolyam mellett 347 forintot jelentene, ami nagyjából öt százalékkal magasabb a hétfő délutáni 324 forintnál.

Fundamentálisan elég gyenge a Telekom, a működési környezet és az osztalékkal kapcsolatos várakozások is rontják a képet − mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A papírok főleg azt követően kerültek lejtőre, hogy a kormány a múlt hét elején a telefonadó emeléséről határozott, a hét végére a részvények 318 forinton új történelmi mélypontot értek el. Vagyis ennek alapján komoly fordulat kellene ahhoz, hogy a következő hetekben öt százalékot emelkedjen az árfolyam. Az elemző szerint a cég azzal is rosszul járt, hogy a tavalyi év után még kifizette a korábbi, részvényenként 50 forintos osztalékot, ezzel ugyanis azt üzenhette a kormánynak, hogy képes további terheket elviselni − ez vezethetett a telefonadó emeléséhez.


Reuters

Két oldalról van nyomás jelenleg a Telekomon: egyrészt úgy tűnik, hogy elérte a mélypontot a tízéves állampapírok hozama, amihez az osztalékhozamot általában hasonlítják, másrészt egyre fenyegetőbbé válik egy jelentős osztalékvágás is − emelte ki Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője. Szerinte 30 forint alá kellene vágni az osztalékot ahhoz, hogy a kötvényekhez viszonyított hozamfelár alacsonyabb legyen a historikus átlagnál. Ez elvileg nem zárható ki, de nagyon drasztikus csökkentés lenne a tavalyi 50 forinthoz képest, sok negatív tényezőnek kellene összejönnie, hogy ezt javasolja a menedzsment. A szakember szerint most túlreagál a piac, a jelenlegi árfolyam indokolatlanul alacsony. Azt nehéz megmondani, hogy a jelenlegi sajátos piaci környezetben mikor tűnik el ez a félreárazás.

Somi András szerint az MSCI szabályzata értelmében két részvénnyel elvileg nem maradhat meg a magyar index, de kérdés, hogy a gyakorlatban hogyan döntenek majd a cég szakemberei. A Telekom problémája most fokozottan érintheti a magyar piacot, miután ha a cég kiesne az MSCI-indexekből, akkor csak az OTP Bank Nyrt. és a Mol Nyrt. maradna magyar cégként a mutatókban, azonban a szabályok szerint két taggal elvileg nem működhet egy ország indexe sem. Az OTP és a Mol részvényeseinek is nagyon fájna a távközlési részvények esetleges kiesése − tavaly novemberben a Richter példáján láthattuk, milyen hatással van egy papírra, ha nem teljesíti az MSCI követelményeit. Akkor a gyógyszergyártó több mint öt százalékot bukott egyetlen nap alatt a bejelentés hatására.


Napi grafikonok

A görögök esetében volt már példa arra, hogy az MSCI két taggal is meghagyta egy ország indexét − hangsúlyozza Kuti. Az Equilor elemzői ezzel kapcsolatban már felvették a kapcsolatot a céggel a pontos feltételeket tudakolva, azonban egyelőre nem kaptak választ kérdéseikre. A szakember szerint valószínűleg az OTP és a Mol is puhatolózik ez ügyben, hiszen nekik sem mindegy, hogy megmarad-e a magyar index, mivel ha megszüntetnék, akkor a régiós mutatókból is automatikusan kikerülne minden magyar papír.

A kedvező elbírálás esélyét növelheti, hogy a jelenlegi forgalmi adatok alapján novemberben visszakerülhet az MSCI-be a Richter Gedeon Nyrt., vagyis csak három hónapig lenne kéttagú a magyar index. A gyógyszercég most azért nem kerülhet még vissza, mert augusztusban nem vizsgálják a részvények likviditását.

Az MSCI átsúlyozása a fentiek miatt a teljes magyar piacra rányomhatja a bélyegét július utolsó két hetében. Egyrészt lehetnek olyan befektetők, akik a magyar index felszámolására számítva eladóként lépnek majd be a piacra, mások viszont kedvező elbírálásban reménykedhetnek vagy megpróbálhatják a határ fölé húzni a Telekom árfolyamát. Utóbbiban akár az OTP és a Mol is segíthetnek annak érdekében, hogy ne érintse őket negatívan a Telekom esetleges bukása. Kuti Ákos szerint a bank a befektetési alapjain keresztül elvileg vehetne részvényeket, a jelenlegi alacsony forgalom mellett 2-3 milliárd forintos összeggel is meg lehetne menteni a magyar indexet. Ugyanakkor az is lehet, hogy egy forintot sem kell elkölteni, mivel a piac majd számít arra, hogy beállnak a Telekom mögé vevőnek, ezért egyfajta önbeteljesítő jóslatként emelkedésnek indul a papírok árfolyama. Vagyis elég lehet már az is, ha a piacon elterjed a híre, hogy az OTP meg akarja menteni a távközlési papírt.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet