Péntek délután 299,19 forintot kellett adni egy euróért, ez kismértékű forinterősödést jelentett csütörtökhöz képest. Délelőtt azonban még 299 alatt is járt az árfolyam, vagyis egyáltalán nem okozott erősödést a túlzottdeficit-eljárásról (edp) szóló döntés. A dollárral szemben 227-nél állt a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 243,58 forintba került.
Már be volt árazva az uniós pénzügyminiszterek tanácsának döntése, az lett volna a világszenzáció, ha nem kerültünk volna ki az eljárás alól − kommentálta a hírt Bámli Károly. A Commerzbank devizakereskedője hozzátette: a múlt hét második felében a külpiaci hangulat mozgatta a forintot, míg a következő napokban az MNB kamatdöntése mellett a nemzetközi makroadatokra figyelhetnek a befektetők. Bámli szerint továbbra is a Fed kötvényprogramjának esetleges lezárása, a feltörekvő piacok esése és a török helyzet miatt szenved a forint. A kereskedő kiemelte: az mindenképpen pozitív, hogy a Fed bejelentette, nem ad el kötvényeket, hanem a lejáratig tartja azokat, legfeljebb nem vesz újabb eszközöket később. Bámli szerint az év második felében is volatilis lehet a forint árfolyama, 285 és 310 között bármi előfordulhat december végéig.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője úgy látja, hogy az edp megszüntetése csak következmény volt, ezért nem is volt komoly piaci hatása a kedvező döntésnek. A bank szeptemberre 290 forintos, decemberre pedig 300 forintos euróárfolyammal számol, az elemző abban egyetértett a Commerzbank kereskedőjével, hogy a Fed monetáris politikájának változása mozgathatja az árfolyamot a következő hónapokban.
A Raiffeisen szakembere az év második felében számít további költségvetési intézkedésekre a választások előtt, de ezeket a piac már nyílt titokként kezeli. Ilyen például a pedagógusok életpályamodellje vagy a demográfiai program. Ugyanakkor Török úgy véli, hogy a kormány figyel arra, hogy a költségvetés hiánya a GDP három százaléka alatt maradjon, mivel Málta példája bizonyítja, hogy hamar vissza lehet kerülni az eljárás hatálya alá.
