Az amerikai jegybank okozta piaci turbulencia közepette a svájci jegybank (SNB) elnöke csütörtökön igyekezett leszögezni, hogy készek megvédeni az 1,20-as árfolyamküszöböt az euróval szemben. A svájci frank hagyományosan a menekülődeviza szerepét tölti be, így most is számítani lehetett arra, hogy a kockázatkerülés erősödésével megnő a kereslet az alpesi ország fizetőeszköze iránt.
Thomas Jordan elnök az SNB csütörtöki kamatdöntő ülése után nyilatkozott úgy, hogy a jegybank a végsőkig elszánt, hogy ne engedje 1,20 alá erősödni a frankot, ugyanis szerinte ez szükséges ahhoz, hogy elkerüljék a monetáris kondíciók nem kívánt szigorítását. A szerdai Fed-közlemény után a frank kismértékben erősödött, csütörtök délután 1,23 körül állt az euróval szemben. Jordan szerint ez még mindig túl erős szint, a következő negyedévekben a svájci fizetőeszköz gyengülésére lehet számítani. Szakemberek szerint igazából már nem is a nemzeti deviza a probléma a svájci gazdaság számára, sokkal nagyobb csapás az eurózóna lassú kilábalása.
A jegybankár sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az SNB semmilyen eszköz használatát nem zárja ki a megfelelő monetáris kondíciók elérése érdekében, így a negatív kamat lehetősége is része az eszköztárnak.
Napi grafikonok
