BUX 138810.67 0,86 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Előbb-utóbb eladhatják a Nokiát

Bár hivatalosan továbbra sincs eladósorban a szebb napokat megélt finn mobiltelefon-gyártó, de az sokat elárul, hogy néhány napon belül másodszor pletykáltak a piacon egy esetleges felvásárlásról. A Huawei után ezúttal a Microsoft került szóba vevőként, a befektetők pedig rendre pozitívan értékelik a hasonló híreket.

2013. június 21. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kedden röppent fel a pletyka a piacon, hogy a Huawei megvenné a Nokiát, azonban néhány órával később a kínai gyártó cáfolta az információt, Richard Yu szerint csak félreértették szavait egy interjúban, melyben utalt a finn cég esetleges felvásárlására. Szerda este aztán a Wall Street Journal már a Microsofttal boronálta össze a Nokiát, a lap informátora szerint néhány hete tárgyaltak is a felek, azonban a mobiltelefon-gyártó menedzsmentje olyan vételárat és feltételrendszert szabott, hogy nem tudtak megegyezni. A hírt egyik társaság szóvivője sem kommentálta.

A Nokia esetleges felvásárlásáról évek óta pletykálnak, hiszen az egykor az olcsóbb készülékek piacán világelső cég az okos telefonok térhódításával az utóbbi évek nagy vesztese lett. Két és fél éve a társaság összeállt a Microsofttal, s bár a Windows Phone operációs rendszerrel futó telefonok javuló eladásokat produkálnak, de a nagy lemaradás miatt továbbra sem mászott ki a gödörből a Nokia.


Napi grafikonok

A fentiek miatt már többször felvetődött a szorosabb együttműködés a Microsofttal, szakemberek szerint az esetleges felvásárlás is ebből az irányból lenne reálisabb. Azt maga Richard Yu is elismerte az ominózus félreértett interjúban, hogy az operációs rendszer miatt problémás lenne a Nokia megvétele a Huawei számára, mivel licencdíjat kellene fizetni a Microsoftnak. Piaci vélemények szerint egyébként az amerikai szoftvercégnek azok után lehetett fontos a tárgyalás, hogy a Huawei is képbe került, hiszen jelenleg a Nokia képviseli egyedül a Windows Phone rendszert az élvonalban. Emellett a finn cégnek több évtizedes tapasztalata és fontos szabadalmai vannak a mobiliparágban, illetve a meglévő gyárak és üzleti kapcsolatok is értékesek lehetnek a Microsoftnak. A Bloombergnek nyilatkozó elemző szerint az idei nyár a Nokia utolsó esélye, hogy bizonyítsa a Lumia modellekkel, hogy a világ élvonalába tartozik, méltó versenytársa az Apple-nek és a Samsungnak.

A Nokia pénzügyi eredményei
2007 2008 2009 2010 2011 2012
Működési eredmény (milliárd euró) 7,9 4,9 1,1 2 −1,1 −2,3
Adózás előtti eredmény (milliárd euró) 8,2 4,9 0,9 1,7 −1,2 −2,6
Egy részvényre jutó eredmény (euró) 1,85 1,07 0,24 0,5 −0,31 −0,84
Osztalék (euró) 0,53 0,4 0,4 0,4 0,2 0
Forrás: Napi Gazdaság-gyűjtés
Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet