BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra ötezermilliárd forint felett a külföldiek állampapír-állománya

2013. május 22. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ismét 5000 milliárd forint fölé emelkedett a külföldi befektetők forintalapú magyar állampapír-állománya, amire utoljára február végén volt példa. A történelmi csúcsot jelentő 5084 milliárd forintot viszont még nem közelítette meg az 5009 milliárd forintnál járó állomány − közölte az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK).

A magyar állam által kibocsátott állampapírok állománya márciusban minimálisan csökkent. Az utolsó friss adatot jelentő első tavaszi hónap végén az állam adóssága így 18 458 milliárd forint volt, szemben az egy hónappal korábbi 18 656 milliárd forinttal. Ebből a forintalapú és éven túli lejáratú papírok értéke a hónap végén 9434 milliárd forintot tett ki. Az éven belüli lejárat 2920 milliárd, a devizás kötvény pedig 6385 milliárd forintnyi volt.
Érdekes, hogy a forgalom viszont folyamatosan csökken, a központ által havi rendszerességgel publikált statisztika az elmúlt öt év adatait vizsgálva azt mutatja, hogy 2012 elején volt egy kiemelkedő időszak, majd mostanra a korábbi szintre csökkent a forgalom. A vizsgált időszak legmagasabb havi forgalmát 2012 februárjában regisztrálta az ÁKK, akkor több mint tízezermilliárd forintnyi állampapír fordult meg a piacon. 2011 előtt nagyrészt a 2000−4000 milliárd közötti sávban szóródott a havi forgalom, 2012 vége óta pedig ismét ebben a tartományban van. Márciusban 2956,5 milliárd forint volt a forgalom, vagyis alig harmada az egy évvel korábbinak.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet