BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Termelő mezőkkel pörgetné fel profitját a Mol

Minden nehezítő körülmény ellenére a várakozásokhoz képest nem lettek rosszak a Mol első negyedéves számai, igaz, a folyamatok is nagyjából megfeleltek annak, amit az elemzők elképzeltek. Így igazi nagy meglepetés a gyorsjelentésben nem volt.

2013. május 15. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol Nyrt. 32,3 milliárd forint nettó eredményt ért el 2013 első negyedévében, ami 56 százalékkal kevesebb a tavalyi első három hónap adatánál. A csoport speciális tételek nélküli nettó eredménye 65 százalékkal csökkent, így 29,6 milliárd forint volt, ez valamivel jobb azonban, mint amit a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők vártak. A tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 2 százalékot emelkedett és 141,2 milliárd forintot ért el az első negyedévben. A tisztított üzemi eredmény 70 milliárd forint lett, ami meghaladta az elemzői konszenzust, és 8 százalékkal magasabb a tavalyi megfelelő időszakinál is.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a jelentésben külön kiemelte, hogy kihívásokkal teli időszakkal indult az idei év. A legfőbb külső nehézséget továbbra is a lassú gazdasági növekedés, az üzemanyagok csökkenő kereslete, illetve a szigorú szabályozói környezet jelentették. A Mol eredményére a bázishoz képest még az is negatív hatást gyakorolt, hogy jóval több adófizetési kötelezettsége volt. A társaság 27 milliárd forint adót fizetett be három hónap alatt, szemben az egy évvel korábbi 9 milliárddal. Jelentősen nőtt ugyanis a Robin Hood-adó mértéke az adó kulcsának emelése miatt, illetve több társasági adót fizetett a társaság.

A Mol fontosabb számai (I. negyedév, milliárd forint, IFRS)
2012 2013
Árbevétel 1348,2 1293,2
Tiszta üzemi eredmény 64,7 70,0
Nettó eredmény 73,9 32,3
Egy részvényre jutó eredmény 842,0 366,0
Működési cash flow -10,5 57,3
Tiszta EBITDA 157,4 136,7
Forrás: Forrás: Mol

A gyorsjelentés szerint, ahogyan azt várni is lehetett, csökkent a kitermelés az egy évvel korábbihoz képest. A kutatás-kitermelés üzletág ugyanis 10 százalékkal kevesebb kőolaj-egyenértéket produkált, ami 110 ezer hordót jelentett naponta. A cég ezt az értéket jelezte előre az egész évre, és továbbra is tartja a prognózisát − mondta Simola József, a cég pénzügyi vezérigazgató-helyettese a gyorsjelentés közzétételét követően.

A feldolgozás és kereskedelem üzletág minimális, 5,9 milliárd forintos üzleti eredményt ért el, ami jelentős, több mint 60 százalékos visszaesés az egy évvel korábbihoz képest, de az utolsó negyedév veszteségével összevetve már legalább nyereséget mutat. Az EBITDA növekedését a növekvő benzintermék-árréssel, a hatékonyságjavító intézkedésekkel és a javuló integrált petrolkémiai árréssel magyarázzák. A kereslet csökkenése viszont nagyon rányomja bélyegét erre a tevékenységre, Simola szerint viszont talán idén már elérik a mélypontot. A gázüzletág EBITDA-ja speciális tételek nélkül 14 százalékkal, 15 milliárd forintra csökkent, részben a közüzemi szolgáltatások díjcsökkentésének hatására, részben pedig a szállított földgáz mennyiségének visszaesése miatt.


Napi grafikonok

Hernádi Zsolt az idei évvel kapcsolatban leszögezte: a negatív hatások ellensúlyozására a következő fő célokat tűzték ki: a kitermelés üzletágban már rövid távon meg akarják állítani a meglévő portfólió termeléscsökkenését, emellett folytatják a kutatási területek szénhidrogén-potenciáljának feltárását a készletek növelése érdekében. A finomítás esetében folytatják a hatékonyságnövelési programot. A tavalyi 150 millió dolláron felül az idei évben további 250 millió dollár hatékonyságjavulást akarnak így elérni. Hernádi azt is jelezte, akár akvizíciókra is készek a kitermelésben és a finomításban egyaránt; konkrét bejelentések egyelőre nem várhatók, azonban a Mol készül arra, hogy a régión kívül a kitermelési üzletágban termelő mezőket vásároljon − mondta el a Napi Gazdaság kérdésére Simola József, hozzátéve, erre azért van szükség, mert a Mol mindenképpen növelni szeretné kitermelését, és organikus úton ez többnyire lassan megy. Egy kutatási mezőnél ugyanis 10 év is eltelhet, mire felfuttatják a mezőt, a Mol pedig, ha lehetősége van rá, ennél gyorsabban szeretné növelni a kitermelést.
Az elemzők többsége is vegyesnek ítélte a számokat, első kommentárjaikban azonban nem változtattak ajánlásaikon.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet