BUX 139172.59 1,12 %
OTP 44670 1,57 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig sötét folt Szíria a Molnál

2013. április 26. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idén nem sok esély van arra, hogy Szíriából bevétele legyen a Mol-csoportnak, jövőre viszont már sokkal több a remény − mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a cég éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón. Pedig a tavalyi év egyik nagy vesztesége volt, hogy kiesett a szír termelés a csoporton belül, így nagyon jól jönne a társaságnak, ha a csökkenő termelés megállítására visszakaphatná ezeket a kapacitásokat. Hernádi a Napi Gazdaságnak elmondta: úgy tudják, az INA termelőeszközein a szír kormány − amely korábban partnerként működött együtt az INA-val − folytatja a kitermelést, és továbbra is értékesít belföldön. Növekedés így csak 2015-től lehet a kitermelésben, amit az Európán kívüli új kutak hozhatnak, ha sikerül a magyar és horvát kitermelés csökkenését kézben tartani − erről még a közgyűlésen beszélt Molnár József, a cég vezérigazgatója.  A kitermelésben napi 170-180 ezer hordó lenne a csoport célja, az idén azonban csak 110 ezer körül alakulhat ez a szám. A nem konvencionális gázkitermelés lehetőségét is vizsgálják, de erre csak hosszabb távon lehet számítani. Irak kurdisztáni régiójában van a legnagyobb potenciál, a 700 millió hordó elérhető készlet feltárása a cél, de már idén is indulhat kitermelés ott.


Napi grafikonok

A finomításnál továbbra is termelésikapacitás-többlet van, míg a kereslet csökken, főleg a benzin esetében, így e terméknél a többlet egyre magasabb lehet. A dízel-kapacitáshiány viszont fennmaradhat. A finomítói árrés a tavalyinál rosszabb lehet, ezért nagyon fontos a termelékenység javítása. Hernádi számszerűsítette is, hogy 250 millió dolláros javulást várnak el a finomításban.

Hernádi azzal a hírrel kapcsolatban, hogy a Mol esetleg INA-részesedéseket adna el, azt mondta: a világ legtermészetesebb dolga, hogy tárgyalnak a horvát kormánnyal, konkrétumokról azonban előre soha nem számolnak be. A politikusoknak más a felelőssége ebben az ügyben − utalt arra, hogy horvát részről közlékenyebbek szoktak lenni ebben az ügyben. Azt ugyanakkor a Mol első embere is kiemelte, hogy a Molnak irányítási joga van a horvát olajtársaságban, amiben partner a helyi kormány. Ezt szerződésben pontosan szabályozták, amit eddig mindenki betartott. Az, hogy a Mol vesz vagy elad részvényeket, ebből a szempontból nem érdekes, mert ettől nem függ az irányítás. A dolgok egyébként is jó irányba haladnak; a politikai megbeszélések már lezajlottak, a szakmai munkáról vannak még hátra egyeztetések.

A Mol eddig sem publikálta hivatalosan és ezután sem fogja, hogy kiknek juttat támogatást. Erre szigorú belső szabályzata van a társaságnak − mondta arra a kérdésre Hernádi, hogy a jövőben támogatják-e a Haza és Haladás Alapítványt.
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet