A vezető nyugat-európai részvénypiacok minimális lecsorgással kezdték a hetet, a spanyol és az olasz tőzsde viszont elég nagyot esett. A romló hangulat oka ezúttal Olaszország pénteki leminősítése és a gyenge kínai gazdasági kilátások voltak.
Csak a londoni FTSE index lógott ki felfelé az európai sorból, hiszen a mutató 0,3 százalékkal erősödni tudott. A frankfurti DAX 7984 pontos értéke már minimális visszacsúszásnak felelt meg, míg a párizsi CAC−40 0,1 százalékos lecsorgással kezdte a hetet. Még rosszabb volt a helyzet az eurózóna perifériáján, ahol a milánói tőzsde vezető indexe 0,7 százalékkal, a madridi mutató pedig 0,9 százalékkal esett múlt pénteki értéke alá. A hangulatromlás oka elsősorban az volt, hogy a Fitch péntek este bejelentette, hogy egy fokozattal leminősíti Olaszország szuverén adósbesorolását, ráadásul a negatív kilátás is fennmaradt. Rontotta a befektetők kedvét az is, hogy hétfő reggel a vártnál gyengébb makroadatok láttak napvilágot Kínában, az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom is elmaradt a várakozásoktól. Európában az olasz bankok voltak a nap legnagyobb vesztesei: a Banca Popolare dell\'Emilia Romagna papírja például 4,5 százalékot esett, de még az UniCredit részvénye is 1,2 százalékkal olcsóbb lett, az Intesa Sanpaolo pedig 0,7 százalékot veszített értékéből. Spanyolországban is a pénzügyi szektor volt a legnagyobb vesztes, a Banco Santander papírja például 1,4 százalékkal ért kevesebbet, mint a hétvége előtt, míg a BBVA fél százalékot esett. A Wall Streeten óvatos erősödéssel indult a hét, lapzártánkkor a Dow Jones index 0,2 százalékos pluszban volt, ugyanennyivel állt pénteki szintje felett az S&P−500, míg a technológiai szektor Nasdaq indexe minimális pluszban volt.
