A Standard & Poor\'s 500 index cégei 2013-ban 300 milliárd dollárt fizethetnek ki osztalékként az egy évvel korábbi 282 milliárd után. Szakemberek szerint ez az összeg még magasabb is lehet, hiszen például az Apple továbbra is fontolgatja 10 milliárd dollár osztalék fizetését, és hasonló összegre lehet számítani az ExxonMobil és az AT&T esetében is.
A hatalmas osztalék mellett a cégek sajátrészvény-vásárlásai is rekordmagasságba emelkedtek februárban, az 1985 óta publikált adatokban soha nem volt még példa a mostani 117,8 milliárd dollárosnál nagyobb összegre egy hónap alatt. Ebben többek között a Home Depot, a General Electric és a PepsiCo járt az élen. A részvényvásárlásokat erősítheti a banki stressztesztek csütörtökön publikált kedvező eredménye is.
Reuters
A Wall Street Journal cikke szerint a hatalmas kifizetések segíthetnek abban, hogy tartós legyen a részvénypiaci rally, ami a múlt héten új csúcsra vitte a Dow Jones indexet. A részvények visszavásárlása ebből a szempontból kedvezőbb, mivel ez növeli az egy részvényre jutó eredményt, mely a befektetők által a leggyakrabban nyomon követett mutató.
A vállalatok lépései az amerikai költségvetésre is kedvező hatással lehetnek, hiszen januárban 15-ről 25 százalékra emelkedett a leggazdagabbakra kivetett osztalék- és tőkejövedelem-adó a tengerentúlon.
A kifejezetten osztalékra koncentráló befektetési alapokba az elmúlt két évben egyaránt 17 milliárd dollár áramlott be, miközben az összes többi alaptípus értékesítése 80 milliárd dollár volt − áll a JP Morgan adataiban. Más befektetési cégek kifejezetten a nagy készpénzállománnyal rendelkező cégekre fokuszálnak, mivel extra kifizetésekre számítanak. A befektetők ugyanis nem szeretik, ha egy vállalat sok pénzen ül, a közelmúltban az Apple került kritikák kereszttüzébe 137 milliárd dolláros megtakarításai miatt, többek között David Einhorn hedge fund menedzser szorgalmaz rendkívüli osztalékot vagy részvényvásárlást. Más befektetők viszont azt hangsúlyozzák, hogy nem a részvényeseknek kellene szórni a pénzt, hanem inkább felvásárlásokat és értéknövelő beruházásokat kellene finanszírozniuk a cégeknek a készpénzből.
