BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Amerikaiak vitték a dollárkötvények felét

Amerikai alapkezelőkhöz került a két hete kibocsátott magyar dollárkötvények legnagyobb része, voltak olyan befektetők, akik több száz millió dollárnyit vettek meg; az ÁKK szerint jön a következő devizakötvény, de ennek részleteiről még nem döntöttek.

2013. március 1. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A két hete piacra dobott 3,25 milliárd dollárnyi devizakötvény mellett még további 1,5 milliárd euró értékben adna el idén devizában denominált állampapírokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), arról azonban egyelőre nincs döntés, hogy ez milyen devizában történik − árulta el egy csütörtöki háttérbeszélgetésen az ÁKK Zrt. üzleti vezérigazgató-helyettese, Búzás László. Dollárban egy ideig biztosan nem lépünk piacra, mivel Magyarország kimerítette amerikai regisztrált keretét (Shelf Registration), amelyet most meg kell újítani. Az adósságkezelő a tervek szerint március elején nyújtja be az erre vonatkozó kérelmet, de a folyamat hetekig-hónapokig is eltarthat.

A háttérbeszélgetésen statisztikákat is közölt a szervezet a dollárkötvények vásárlóiról: az öt- és a tízéves papírok esetében is kicsivel 50 százalék felett volt az amerikai vevők részaránya, a maradékot brit és európai befektetők jegyezték le. Az intézményi megoszlás alapján mindkét papír 81 százalékát alapkezelők vették meg, 10 százalék körül volt a hedge fundok aránya, a maradékot pedig bankok és biztosítók vásárolták meg. Az aukción egyébként végül az ötéves papírokra 5,4 milliárd dollárnyi, míg a tízévesekre 6,8 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett.


Napi grafikonok

Az idei finanszírozási tervet illetően Búzás elmondta: a 4-4,5 milliárd eurónyi piaci forrás mellett 700 millió eurót hívna le az ÁKK a nemzetközi intézményektől, a harmadik devizaforrás pedig a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK), azonban ennek pontos mennyiségét nehéz becsülni, mivel a papírokat év közben bármikor vissza lehet váltani − azt viszont még nem tudni, hogy mennyit váltanak vissza. A tavaly novemberben bemutatott új kötvénytípus eladása egyébként jelenleg kicsivel 1,4 milliárd euró felett jár. Az ÁKK szakembere azt is elárulta, hogy az adósságkezelő 12,5 bázispontos jutalékot fizet a kibocsátás szervezőinek, vagyis a négy bank − köztük a Goldman Sachs − összesen kicsit több mint 40 millió dolláros (9,1 milliárd forint) jutalékon osztozott a magyar kibocsátás után.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet