BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negatív kamat gyengíti a frankot

2012. december 12. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rövid időn belül a második svájci bank sietett a helyi jegybank segítségére a frank árfolyamának megvédésében. Az UBS tegnap bejelentette, hogy december 21-től negatív kamatot vezet be a nála elhelyezett frankbetétekre. A reakció ismét frankgyengülés volt, akárcsak bő egy héttel ezelőtt, amikor a Crédit Suisse jelentett be hasonlót. A két bank azért döntött így, mert óriásira duzzadt a pénzintézeteknél elhelyezett frankbetétek állománya, mivel a válság kitörése óta tömegesen vásárolták fel a befektetők a menedék devizának tekintett frankot. Ráadásul a svájci jegybank is pénznyomtatásba kezdett annak érdekében, hogy megvédhesse az 1,20-as euró/frank sávhatárt, így egyre nagyobb mennyiségű frank öntötte el a piacot.


Napi grafikonok

A bankoknak a jelek szerint már nem éri meg ezt tovább finanszírozni, és arra próbálják rávenni ügyfeleiket, hogy minél kevesebb frankot tartsanak a bankokban. A két legnagyobb szereplő már lépett, és vélhetően a többi svájci bank is rákényszerül a negatív kamat bevezetésére, ami komolyabb frankeladási hullámhoz vezethet. A Crédit Suisse bejelentése után három napig esett csupán a frank az euróval szemben, és 1,217 közelében akadt el a gyengülése. A mostani bejelentéssel újra 1,21 fölé szaladt az euró/frank keresztárfolyam, ám egyelőre kérdés, hogy sikerül-e új éves csúcsot elérnie.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet