A fejlett piacok állampapírhozamainak további emelkedésére számítanak az OTP Alapkezelő szakemberei − az alapkezelő legfrissebb jelentése szerint. Eközben a dollár erősödését várják, viszont a részvénypiaci emelkedés minimum lassulása is időszerű lehet szerintük. Az alapkezelők 2008−2009 óta nehéz időszakot élnek meg, mivel a kötvény- és részvénypiacokon nehéz jó eredményt elérni, ezért az OTP Alapkezelőnek is új utakat kellett keresnie, ami egyelőre sikeresnek tűnik − mondta el Gáti László marketing- és értékesítési igazgató. A trend a tavalyi évhez hasonló maradt, vagyis a nyilvános nyílt végű alapokból továbbra is áramlik ki a pénz, míg az abszolút hozamú alapokba sikerült 25 milliárd forintnyi friss pénzt bevonni, amelyek összesített nagyságrendje így 170 milliárd forintra nőtt, ami már érzékelhető méretet jelent a piacon.
Reuters
Kiemelkedően jól teljesített az OTP Supra alapja, amely 12 milliárd forintos tőkeáramlással 20 milliárd forintra nőtt szeptember végére. Szalma Csaba, az OTP Supra alapot irányító befektetési igazgató az idei évről elmondta: 26 százalék körül jár az idei éves hozamuk. Ez annak volt köszönhető, hogy a magyar állami és vállalati devizakötvények hirtelen év eleji beszakadását vásárlásra használták ki, amin szép nyereséget értek el, mivel 10-20 százalékot emelkedtek az év eleje óta. Egy megingás volt az alapnál, április végétől június elejéig, ekkor az eurózónával kapcsolatos aggodalmak nem kímélték a kötvényeket sem. Mivel a kötvényeket nem érdemes rövid távon eladni, mert nagyon drága velük kereskedni, hedge pozícióként dollárvételt nyitottak a forint ellenében, így sikerült kivédeni a májusi gyengülést. Az alap az év eleje óta tartja euró longját is a svájci frankkal szemben, mivel mindenkinek előnyös az 1,20 alsó sávhatár. Ráadásul Szalma szerint elérkezett az a pillanat, hogy az árfolyam el tudott szakadni az alsó sávtól, így érdemes tovább tartani ezt a pozíciót is. Az alapnál jó befektetésnek tűnt az Unicredit bank vétele is, amit hosszú távon akarnak tartani, mert továbbra is fantáziát látnak benne. Szalma ugyanakkor elmondta, az alap jelentős ingadozása miatt csak 3−5 éves távlatban érdemes pénzt befektetni ide. Az európai bankrészvények ugyanis komoly emelkedésen vannak túl, így nem lenne csoda, ha a piacokon tapasztalt emelkedés további húzóerő hiányában legalábbis oldalazásba váltana át.
Büki András, az OTP EMDA Alapot kezelő befektetési igazgató is arról számolt be, hogy 23 százalékos hozamot sikerült elérniük az elmúlt 10 hónapban, ami egy kötvényalaptól nagyon jó teljesítmény. Büki szerint piaci korrekció várható viszont, mert szerinte az elmúlt időszak megnyugvása nem lesz tartós. Büki szerint különösen érdemes figyelni az ausztrál dollárt, amelynek erős kötödése van a nyersanyagokhoz és Kínához: a nyersanyagárak esésnek indultak, amit nem követett le az ausztrál dollár, amely szerinte 32 százalékkal túlértékelt az amerikai dollárhoz képest vásárlóerő-paritáson. Ez főleg annak tudható be, hogy sokan vesznek ausztrál kötvényt, ami spekulációs lufi, főleg hogy a kötvények több mint 80 százaléka van külföldi kézben. Ez egy nagyon sérülékeny sztori, amin igyekeznek is profitot elérni a G10 Euró Alapban. Büki szerint a túlzott optimizmus leépülése miatt a dollár erősödésére is érdemes lehet játszani az elkövetkező időszakban. Ezt arra alapozza, hogy szerinte az elkövetkező időszakban nem a jegybanki ösztönzések lesznek a meghatározóak a világban, hanem a kínai lassulás.
