BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az abszolút alapokban látnak fantáziát a befektetők

Nehéz időszakot élnek meg az alapkezelők is az idén. Az igazán sikeres termékek így most a folyamatosan menedzselt alapok, amelyekkel jó hozamot lehet elérni.

2012. október 24. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A fejlett piacok állampapírhozamainak további emelkedésére számítanak az OTP Alapkezelő szakemberei − az alapkezelő legfrissebb jelentése szerint. Eközben a dollár erősödését várják, viszont a részvénypiaci emelkedés minimum lassulása is időszerű lehet szerintük. Az alapkezelők 2008−2009 óta nehéz időszakot élnek meg, mivel a kötvény- és részvénypiacokon nehéz jó eredményt elérni, ezért az OTP Alapkezelőnek is új utakat kellett keresnie, ami egyelőre sikeresnek tűnik − mondta el Gáti László marketing- és értékesítési igazgató. A trend a tavalyi évhez hasonló maradt, vagyis a nyilvános nyílt végű alapokból továbbra is áramlik ki a pénz, míg az abszolút hozamú alapokba sikerült 25 milliárd forintnyi friss pénzt bevonni, amelyek összesített nagyságrendje így 170 milliárd forintra nőtt, ami már érzékelhető méretet jelent a piacon.

Az ausztrál dollár jelentősen túlértékelt lehet az amerikai dollárhoz viszonyítva
Reuters

Kiemelkedően jól teljesített az OTP Supra alapja, amely 12 milliárd forintos tőkeáramlással 20 milliárd forintra nőtt szeptember végére. Szalma Csaba, az OTP Supra alapot irányító befektetési igazgató az idei évről elmondta: 26 százalék körül jár az idei éves hozamuk. Ez annak volt köszönhető, hogy a magyar állami és vállalati devizakötvények hirtelen év eleji beszakadását vásárlásra használták ki, amin szép nyereséget értek el, mivel 10-20 százalékot emelkedtek az év eleje óta. Egy megingás volt az alapnál, április végétől június elejéig, ekkor az eurózónával kapcsolatos aggodalmak nem kímélték a kötvényeket sem. Mivel a kötvényeket nem érdemes rövid távon eladni, mert nagyon drága velük kereskedni, hedge pozícióként dollárvételt nyitottak a forint ellenében, így sikerült kivédeni a májusi gyengülést. Az alap az év eleje óta tartja euró longját is a svájci frankkal szemben, mivel mindenkinek előnyös az 1,20 alsó sávhatár. Ráadásul Szalma szerint elérkezett az a pillanat, hogy az árfolyam el tudott szakadni az alsó sávtól, így érdemes tovább tartani ezt a pozíciót is. Az alapnál jó befektetésnek tűnt az Unicredit bank vétele is, amit hosszú távon akarnak tartani, mert továbbra is fantáziát látnak benne. Szalma ugyanakkor elmondta, az alap jelentős ingadozása miatt csak 3−5 éves távlatban érdemes pénzt befektetni ide. Az európai bankrészvények ugyanis komoly emelkedésen vannak túl, így nem lenne csoda, ha a piacokon tapasztalt emelkedés további húzóerő hiányában legalábbis oldalazásba váltana át.

Abszolút hozam tőkevédelemmel
Az OTP Alapkezelő a kockázatkerülő befektetők számára is részesedési lehetőséget biztosít abszolút hozam alapok teljesítményéből. Az OTP Szinergia II. Alappal tőkevédelem és biztosított hozam mellett olyan mögöttes befektetési kosár hozamából lehet részesedéshez jutni, amelyet 8 OTP abszolút hozam alapból állított össze az alapkezelő. Ezek között van a kiemelkedően eredményes OTP Supra és OTP EMDA Alap is. Az alap 2016. június 30-ig tartó futamideje végén mindenképp kifizet 8 százalék fix hozamot, de a mögöttes alapok jó teljesítménye esetén ez elérheti a 72 százalékot is, amely évesítve 16,81 százalék (EHM 2,23 százalék). Az OTP Szinergia II. Alap befektetési jegyei 2012. október 29. és december 21 között jegyezhetők az OTP Bank értékpapír-forgalmazással foglalkozó fiókjaiban, illetve online az OTPdirekt felületén.

Büki András, az OTP EMDA Alapot kezelő befektetési igazgató is arról számolt be, hogy 23 százalékos hozamot sikerült elérniük az elmúlt 10 hónapban, ami egy kötvényalaptól nagyon jó teljesítmény. Büki szerint piaci korrekció várható viszont, mert szerinte az elmúlt időszak megnyugvása nem lesz tartós. Büki szerint különösen érdemes figyelni az ausztrál dollárt, amelynek erős kötödése van a nyersanyagokhoz és Kínához: a nyersanyagárak esésnek indultak, amit nem követett le az ausztrál dollár, amely szerinte 32 százalékkal túlértékelt az amerikai dollárhoz képest vásárlóerő-paritáson. Ez főleg annak tudható be, hogy sokan vesznek ausztrál kötvényt, ami spekulációs lufi, főleg hogy a kötvények több mint 80 százaléka van külföldi kézben. Ez egy nagyon sérülékeny sztori, amin igyekeznek is profitot elérni a G10 Euró Alapban. Büki szerint a túlzott optimizmus leépülése miatt a dollár erősödésére is érdemes lehet játszani az elkövetkező időszakban. Ezt arra alapozza, hogy szerinte az elkövetkező időszakban nem a jegybanki ösztönzések lesznek a meghatározóak a világban, hanem a kínai lassulás.

Az árupiacokon is kitartott a lendület. A nemesfémek árfolyamát a sok helyen nulla közeli vagy negatív reálkamatok és emelkedő inflációs várakozások hajtották. Nem véletlen, hogy az ezüst lett a negyedév nyertese, és a ciklikus ipari fémek a korábbi alulteljesítés után kiemelkedően teljesítettek az elmúlt hónapban. Nem volt ilyen erős az olajpiac, ahol a hónap végére alábbhagyott a kezdeti eufória, mert ismét előtérbe kerültek a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak és az olajpiac túlkínálatát tükröző adatok. Az OTP Föld Kincsei Alap teljesítményére viszont kedvezően hatott, hogy kevés agrárterméket tartottak a portfólióban, míg a nemesfémkitettség jelentős volt.
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet