BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig csődveszélyben az E-Star

Sikerült olyan banki forrást találni, amiből kifizeti kötvényeit az E-Star, igaz, csak névérték alatt, tehát a köt­vénytulajdonosok elbukják pénzük egy részét. A hír ennek ellenére pozitív, a cég ugyanis elkerülheti a csődöt.

2012. október 16. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sikerült külső finanszírozást találnia az E-Starnak, amit kötvényeik névérték alatti visszavásárlására használnak fel − jelentette be a társaság a BÉT honlapján hétfőn. A tranzakciókat a BÉT-en keresztül bonyolítanák le, részletes tájékoztatást október 17-ig ad a társaság. A bejelentés előtt részvényei és kötvényei kereskedését is felfüggesztették.

A hír mindenképpen pozitív, hiszen a felfüggesztések hírére mindenki azt hitte, eljött a csőd bejelentésének az ideje − véli Szentirmai Péter, a KBC Securities elemzője, aki a Napi Gazdaságnak azt mondta: ezzel a lépéssel azt bizonyítja a társaság, hogy mindent megtesznek a további működés érdekében. Kérdés azonban, milyen feltételekkel jutottak hitelhez, vagyis ennek terhei mennyiben könnyítik meg a cég életét. Szentirmai szerint ugyanakkor az is fontos, hogy a kötvénytulajdonosoknak olyan ajánlatot tegyen a társaság, ami jobb, mint ha csődbe menne. A kötvények jelenleg a névérték 30-40 százalékán forognak − az egyik nagy tulajdonosnál, az OTP Alapkezelőnél úgy gondolják, hogy ezt még csőd esetén is kifizetné a társaság.

Szentirmai ugyan nem bocsátkozott találgatásokba, hogy mennyi lehet ez az érték, de azt fontos szerinte látni, hogy a piaci árfolyam egyáltalán nem biztos, hogy fedi a valós értéket, hiszen a forgalom olyan alacsony volt, hogy a nagyobb intézmények nem is tudtak kereskedni ezekkel a kötvényekkel.


Reuters

Nem biztos, hogy sikeresen le is bonyolódik a kötvény-visszavásárlás. Nem mindegy ugyanis, hogy hányan fogadják el a cég által felkínált visszavásárlási ajánlatot − mondta a Napi Gazdaságnak Miró József, az Erste vezető részvénystratégája. Ugyanis csőd esetén is lehet 30-40 százalékot visszakapni, kérdéses azonban, hogy ehhez hány év után jutnak hozzá a befektetők. Az is elképzelhető, hogy a rövidebb lejáratok esetében akár 70 százalék is lehet, amit nem fizet ki a cég, míg a távolabbi lejáratoknál 40-50 százalék lehet az arány. Nem példa nélküli azonban mindez a mai világban, láttuk ugyanis, hogy a görög kötvények esetében sem kellett mindenkinek elfogadni az ajánlatot, az mégis mindenki számára érvényes volt. Ráadásul az európai bankok is élnek hasonló eszközzel, sőt legutóbb a Groupama biztosító nem fizette ki egy kuponját. Összességében azonban Miró szerint is pozitív a hír, hiszen valaki felfedezte, hogy van még érték ebben a cégben, és hajlandó pénzt adni a kötvények kifizetésére. A végső megoldás azonban még odébb van − véli Miró.
Most számolgatjuk, hogy mit ajánljunk kötvénytulajdonos ügyfeleinknek, ezért részletekről csak később tudok nyilatkozni − mondta lapunknak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Részvényesi szempontból is csak akkor pozitív a hír, ha ezzel a lépéssel sikerült elkerülni a csődöt, ez azonban Kuti szerint is még a jövő zenéje.

Az E-Star ezzel csak egy lépéssel távolodik el a csődtől, hiszen a társaság továbbra is nagyon nehezen jut hozzá kintlévőségeihez. A hét végén ugyan a társaság bejelentette, hogy felmondja a lejárt tartozásokat felhalmozó önkormányzatokkal kötött szerződéseit és felfüggeszti, illetve szünetelteti az érintett önkormányzatoknak nyújtott szolgáltatásait. A lépés a jogszabályban foglalt kötelezettségeknek eleget téve, illetve befektetői és hitelezői védelme érdekében történik. Ugyanakkor némi pénz is kezd csordogálni a kasszába, hiszen például Sárospatak önkormányzatával a szerződéses együttműködést közös megegyezéssel szüntették meg. A megállapodás alapján az E-Star ESCO Kft. elengedi a Patakhő Kft.-vel szemben fennálló vevőkövetelésének 38 százalékát. A fennmaradó bruttó 268 millió forintot a Patakhő Kft. több részletben, 2013. december 31-ig fizeti meg. Az E-Star ESCO Kft. emellett a hő- és távhő-szolgáltatási szerződésében rögzített megváltási értéken, vagyis 527 859 887 forintért adja el a Patakhő Kft.-nek a tulajdonában lévő fűtési célú eszközöket, ennek finanszírozására a Patakhő Kft. 2012. december 15-ig hitelt vesz fel. Az E-Star névértéken értékesíti a Patakhő Kft.-ben meglévő üzletrészét.

Emellett az E-Star rendkívüli felmondással 2012. október 14-i hatállyal díjfizetési kötelezettség megszegése miatt Arnót Község Önkormányzatának, Battonya Város Önkormányzatának, Csurgó Város Önkormányzatának, Gesztely Község Önkormányzatának és Inke Község Önkormányzatának megszüntette a szolgáltatást. Erre azért van szükség, mert a cég legutolsó publikált augusztusi számai alapján a vevőkövetelések állománya a már korábban is megnevezett négy, \"problémás fizetési morállal\" rendelkező önkormányzattal (Sárospatak, Hódmezővásárhely, Fejér és Veszprém megye), illetve az egyéb problémás, nem fizető kisebb ügyféllel szemben nem javult. A kintlévőségek összege marginálisan, ráadásul folyamatosan növekszik.

Az e-star kötvényeinek fontosabb adatai
Sorozat Mennyiség Kibocsátás Lejárat Kamat Kamat- Utolsó tőzsdei ár Utolsó üzletkötés
(Mrd forint) (százalék) fizetés (százalék) dátuma
E-Star 2012/A 1,42 2011. VII. 1. 2012. X. 24. 8,925 X. 24. 51,0000 2012. X. 12
RFV 2014/A 5,9 2010. X. 4. 2014. II. 12. 10,44 II. 12. 51,6000 2012. X. 10
E-Star 2015/A 1,25 2011. V. 30. 2015. II. 12. 10,24 II. 12. 52,2007 2012. X. 8.
E-Star 2016/C 1,43 2011. V. 30. 2016. V. 30. 6 hónapos BUBOR + 500 bázispont V. 30. 43,3500 2012. X. 1.
Forrás: Forrás: Napi Gazdaság-adatgyűjtés
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet