BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyoma sincs a kötvénykifizetésre szánt E-Star-pénznek

Egyre inkább úgy tűnik, nem tudja majd az októberben lejáró kötvényeit visszafizetni az E-Star Alternatív Nyrt.: a havi rendszeres jelentésből kiolvasható, hogy napi anyagi gondjai vannak a cégnek.

2012. október 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az E-Star hétfőn késő este közzétett jelentése szerint napi szinten is nehézséget okoz, hogy a szállítók jelentős része az október 24-én esedékes kötvénylejárat előtt akarja érvényesíteni követeléseit. Ezek miatt a társasághoz fizetési meghagyások és már felszámolási eljárás megindítása iránti kérelem is érkezett.

A friss számok alapján a működés sem volt túl acélos szeptemberben. Magyarországon, Lengyelországban és Romániában ugyanis a távhő- és energiaszolgáltatással foglalkozó cég EBITDA-ja 193 ezer eurót tett ki, amivel a január−szeptemberi összeg 4,8 millió euróra nőtt. Az árbevétel szeptemberben 4 millió, az év első kilenc hónapjában 49,2 millió euró volt. Magyarországon a cég vevőköveteléseinek állománya nem javult, sőt a kintlévőségek összege minimálisan ugyan, de folyamatosan növekszik. Hódmezővásárhely, Nagydobos, Szamosszeg önkormányzatával szemben peres eljárást kezdeményezett a cég a szerződés szerinti díjak megfizetése érdekében. Az októberben lejáró kötvényekkel kapcsolatban megismételték, hogy az 1,4 milliárd forintos (4,9 millió euró) összegre az augusztusban lehívott lengyel hitelből nem tudtak félretenni. Ez ugyanis a jelentős szállítói tartozásokra ment el, valamint a további működést biztosították belőle.

Szeptember végén ugyan 2,5 millió euró készpénzállománnyal rendelkezett a társaság, ám ez teljes egészében a lengyelországi cégnél van, vagyis a kötvénytörlesztésre nem használható fel. A lengyel projekteknél ugyanis vannak kisebbségi tulajdonosok is, ezért nem tudja az E-Star az ott termelt készpénzt a központi működéshez irányítani − vélik a gyorsjelentésre adott reakciójukban a KBC elemzői. További negatívum szerintük, hogy az augusztusi hitelfelvételből sem maradt októberre, mivel voltak fontosabb likviditási problémák, amiket azonnal orvosolni kellett a rendelkezésre álló forrásokból. A meleg idő miatt az árbevétel nem változott jelentősen augusztushoz képest, azonban a hidegebb idő beköszöntével, főleg novembertől kezdődően automatikusan növekedhet a bevétel − hívja fel a figyelmet a KBC.

Az októberi kötvénylejárat kifizetése reménytelennek látszik, ugyanakkor a kötvények jelenleg már csak a névértékük 30-40 százalékán forognak, amit talán egy esetleges felszámolási eljárás után is megkaphatnak a kötvénytulajdonosok − mondta Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az alapkezelő ugyan rendelkezik E-Star-kötvényekkel − nem az októberi lejárattal −, azonban Szalma szerint az események nem okoznak majd az érintett alapok tulajdonosainál érezhető változást.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet