Bár rövid távon valószínű egy kisebb korrekció, középtávon optimista a részvénypiac várható teljesítményével kapcsolatban Martin Pring neves technikai elemző − derült ki a Napi Gazdaság, a technikai elemzők amerikai szövetsége, az MTA és az Uniqa Biztosító által szervezett konferencián. Mint mondta, a klasszikus hatfázisú üzleti ciklusból jelenleg a másodikban tartózkodik az amerikai gazdaság, s az ezt követő fázis általában a kötvények, a részvények és a nyersanyagpiacok együttes jó teljesítményét hozza magával.
A tartós felívelő trendek a nyersanyagárakban átlagosan 19, míg az oldalazó, árcsökkenést hozó ciklusok 21 évig tartanak, a jelenlegi felfelé menet 11 éve kezdődött − mutatott rá a szakértő. Az elmúlt néhány év egy tartós felfelé menetben bekövetkezett erőteljes korrekciónak tekinthető, s a nyersanyagárak valószínűleg ebből kezdenek el jelenleg talpra állni, s a tartós felívelés következő fázisa következhet, legalábbis erre utal a szakértő indikátorainak többsége. A középtávú kedvező kilátások ellenére többéves távlatban egyelőre nem optimista a részvénypiaccal kapcsolatban Pring. Rámutatott, hogy a tartós, akár több évtizedekig is eltartó medvepiacokon a mélypontok közelében az amerikai részvények osztalékhozama 6−9 százalékig emelkedik, ez a mutató jelenleg alig 2 százalékos. Az inflációval és hosszú távú nyereséggel korrigált Shiller P/E (árfolyam/nyereség) hányados az ilyen mélypontokon 5 és 10 közé szokott süllyedni, s jelenleg még mindig 20 felett áll. Ha csak az amerikai részvénypiac ciklikusságából indulunk ki, 2017-re tippelhető a 2000 óta tartós medvepiac alja − mondta a szakértő. Az arany hosszú ideje tartó korrekciójának ugyanakkor szerinte vége szakadhat, a nemesfém amerikai államkötvényekhez viszonyított teljesítményében megtört a középtávú csökkenő trend, így a következő időszakban várhatóan jelentősen felülteljesíti az amerikai államkötvényeket, de ugyanez igaz a nyersanyagárakra is. További emelkedés lehetőségét vetítette előre az amerikai piacokon Lovas-Romváry András, a Napi Gazdaság vezető elemzője is. Ugyanakkor a magyar eszközök tekintetében már nem ennyire optimista a szakértő, aki szerint a további emelkedéseket érdemes lehet eladásra használni.
Napi Gazdaság, Földi D. Attila
A befektetők mintegy 90 százaléka ugyanakkor nem tud önmagában nyereségesen kereskedni a piacokon; ahhoz, hogy a 10 százalékhoz tartozzunk, nagyon sokat kell tanulni, tapasztalni és még az egónkat is félre kell tennünk − figyelmeztetett előadásában Alex Spiroglou, az ODIN Capital Management kereskedője. Annak, aki belép a tőkepiacokra, olyan szereplőkkel kell megküzdenie a sikeres kereskedéshez, mint a JP Morgan vagy a Goldman Sachs. A kereskedés ezért nagyon nehéz dolog, és további nehézség, hogy sikerek esetén nem szabad elbízni magunkat. Ez talán az egyik legfontosabb a sikeres kereskedéshez vezető úton − véli a szakértő, aki szerint az okos ember legalább öt évig tanulja a piacot, aki még okosabb, az tíz évig. A piaccal vitatkozni akkor sem bölcs, ha egyébként igazunk van − hangsúlyozta a kereskedő.
A kereskedési piacra lépők több fázison haladnak át, és minél előrébb tart valaki, annál valószínűbb, hogy profitot is termel majd magának − mondta Spiroglou. Az első piacra lépéskor gyakorlatilag azt sem tudjuk, hogy mit nem tudunk, és csak a következő fázisban juthatunk el arra a szintre, amikor már tudjuk, hogy mit kellene megtanulni. A piacok azonban összetettek, ha kisebb tudással rossz stratégia mellett döntünk, az rosszabb, mint ha nem is lenne stratégiánk − mondta a szakértő. Eljön ugyanis az az időszak, amikor már beismeri a kereskedő, amit nem tud, és közben megtanulja az ármozgás alapjait. Nekik azonban még mindig meg kell tanulniuk kombinálni, aki esetleg ezen is túljut, még mindig sokat veszíthet a túl kis tőke, illetve a túl sok kereskedés miatt. Ezért kell egy robusztus stratégiát kigondolni ahhoz, hogy a jó irányba elinduljunk. Ilyen lehet például a \"trend a barátunk\" megközelítés. Ez egy hasznos elgondolás, ám fontos, hogy a volatilitást is megtanuljuk kezelni, a különböző termékeknél ugyanis más és más jellegű kilengéseket kell menedzselni. Az emberek többsége csak az első fázisban hiszi azt, hogy azért bukja el a pénzét, mert nem jó a pszichológiája, ám ez később is igaz − mondta a szakértő, aki szerint a válás, a munkahelyi gondok mind-mind befolyásolják kereskedési teljesítményünket.
