BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatvanmilliárdos lyuk az amerikai bankoknál

2012. június 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Legalább 50 milliárd dollár hiányzik a 19 legnagyobb amerikai banknak ahhoz, hogy megfeleljenek a Basel III által 2019-ig előirányzott tőkekövetelményeknek, míg a kisebb pénzintézeteknél 10 milliárd hiányzik − közölte a Fed. A jegybank szerint a legtöbb banknál elégséges lehet, ha egyszerűen visszatartják nyereségüket (akár az osztalékfizetés kárára), ahelyett hogy a piacról vonnának be forrást − írta a Financial Times. A Fed javaslatai alapján jövőre érvényesítenék a szabályozást, amely részét képezné a Basel III-ban foglalt irányelvek amerikai érvényesítését képező nagyobb csomagnak. A felügyeleti szervek azt akarják elérni, hogy a bankok nagyobb tőketartalékot tartsanak, illetve szigorúbb kritériumokat támasztanának a pénzintézeti eszközök kockázati besorolásának megítélésénél is.

A Fed a nemzetközi egyezménnyel összhangban azt javasolja, hogy a bankok Tier 1 common tőkemutatója a kockázatokkal súlyozott eszközök arányában 7 százalék körül legyen. A rendszerszintű jelentőségük miatt viszont a nagyobb pénzintézeteknél ennél magasabb, 10 százalékos szintre is szükség lehet. Ezenfelül egy újabb szabály minden hitelminősítői besorolást figyelmen kívül hagyna a tőkemegfelelési mutatók számításánál.

A szigorúbb szabályok szerint például a bankoknak ugyanakkora fedezetet kellene tartaniuk német állampapírjaik mögött, mint a kockázatosabb portugál, spanyol vagy ír kötvények esetében. Egy, a Citigroup és a Wells Fargo által élesen kritizált záradék pedig előírná, hogy az eladósorban lévő eszközök között számon tartott vagyonelemek piaci értékének ingadozása is beleszámítana az elvárt tőkemegfelelési mutató meghatározásánál.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet