Legalább 50 milliárd dollár hiányzik a 19 legnagyobb amerikai banknak ahhoz, hogy megfeleljenek a Basel III által 2019-ig előirányzott tőkekövetelményeknek, míg a kisebb pénzintézeteknél 10 milliárd hiányzik − közölte a Fed. A jegybank szerint a legtöbb banknál elégséges lehet, ha egyszerűen visszatartják nyereségüket (akár az osztalékfizetés kárára), ahelyett hogy a piacról vonnának be forrást − írta a Financial Times. A Fed javaslatai alapján jövőre érvényesítenék a szabályozást, amely részét képezné a Basel III-ban foglalt irányelvek amerikai érvényesítését képező nagyobb csomagnak. A felügyeleti szervek azt akarják elérni, hogy a bankok nagyobb tőketartalékot tartsanak, illetve szigorúbb kritériumokat támasztanának a pénzintézeti eszközök kockázati besorolásának megítélésénél is.
A Fed a nemzetközi egyezménnyel összhangban azt javasolja, hogy a bankok Tier 1 common tőkemutatója a kockázatokkal súlyozott eszközök arányában 7 százalék körül legyen. A rendszerszintű jelentőségük miatt viszont a nagyobb pénzintézeteknél ennél magasabb, 10 százalékos szintre is szükség lehet. Ezenfelül egy újabb szabály minden hitelminősítői besorolást figyelmen kívül hagyna a tőkemegfelelési mutatók számításánál.
A szigorúbb szabályok szerint például a bankoknak ugyanakkora fedezetet kellene tartaniuk német állampapírjaik mögött, mint a kockázatosabb portugál, spanyol vagy ír kötvények esetében. Egy, a Citigroup és a Wells Fargo által élesen kritizált záradék pedig előírná, hogy az eladósorban lévő eszközök között számon tartott vagyonelemek piaci értékének ingadozása is beleszámítana az elvárt tőkemegfelelési mutató meghatározásánál.
