Zilahról kivonul, Marosvásárhelyen szerződésbontást lebegtet, míg Gyergyószentmiklóson folytatja tevékenységét az E-Star − jelentette be a társaság tegnap. A lépés nem előzmény nélküli, Soós Csaba már korábban jelezte, hogy felülvizsgálják projektjeiket és a cég számára nem rentábilisaktól megválnak (Napi Gazdaság, 2012. február 21.). Márpedig a romániai érdekeltségeknél − többek közt az elmaradt beruházások miatt − komoly üzemi veszteség halmozódott fel, ráadásul a szükséges fejlesztések finanszírozásának előteremtése is bizonytalansági tényezőt jelentett.
Az E-Star tegnapi közleménye szerint a marosvásárhelyi leányvállalat többszöri sikertelen egyeztetés után felszólította az önkormányzatot, hogy tegyen eleget a koncessziós szerződésben vállaltaknak. A társaság szerint a helyhatóság több pontban is szerződést szegett, többek közt kevesebb fogyasztóval adta át a hálózatot, a szolgáltatáshoz szükséges eszközöket nem tehermentesen bocsátotta rendelkezésre, nem biztosította, hogy közintézmény ne váljon le a távhőrendszerről, illetve nem fizette meg maradéktalanul a hőenergia-támogatást.
A társaság kilátásba helyezte, hogy amennyiben a tárgyalások a felszólítást követően sem vezetnek eredményre, úgy a szerződést felmondják és jogi útra terelik az ügyet. A városban az elmúlt két év során az E-Star évi 1 millió eurót meghaladó üzemi veszteséget realizált, míg a koncesszióért összességében 2 millió eurót fizetett.
Az önkormányzat forráshiány miatt márciustól nem tudja utalni a koncessziós szerződésben vállalt lakossági ártámogatást, az E-Starral szemben felhalmozott adósság így megközelíti a 300 ezer eurót − mondta a Napi Gazdaságnak Csegzi Sándor, Marosvásárhely alpolgármestere. Szerinte a hétfői bejelentést az válthatta ki, hogy pénteken érkezett a hivatalba a helyi gázszolgáltató hivatalos felszólítása, amelyben közlik az E-Starral, hogy amennyiben záros határidőn belül nem törleszti adósságait, beszüntetik a gázszolgáltatást. Szerződésbontásról az alpolgármester szerint azonban szó sincs. Azt viszont beismerte, hogy az önkormányzatnak változtatnia kell a támogatási hozzáállásán. A város azt szeretné elérni a feleknél, hogy a tartozásra részletfizetési lehetőséget biztosítsanak, a számlát az év végéig rendeznék. A távhőrendszerrel kapcsolatos kifogások kapcsán az alpolgármester csak annyit mondott: a vállalat és az önkormányzat is pontosan tudta, hogy mi kerül koncesszióba. A lecsatlakozásokat − a helyi jogszabályi hézagok miatt − még az építési engedély megtagadásával sem tudja megakadályozni a város − mondta Csegzi, aki szerint a szerződés aláírása óta egyetlen közintézmény sem vált le a rendszerről.
Marosvásárhely összesen mintegy 800 ezer euróval tartozik és a tavalyi számlákat is csak márciusban fizették ki − mondta a Napi Gazdaság megkeresésére Dácz Gábor, az E-Star Mures Energy ügyvezetője. A fő gondot viszont az jelenti, hogy a rendszer átvételekor lényegesen kevesebb, csupán hatezer fogyasztó volt, szemben a koncessziós pályázatban szereplő tizenhétezres számmal. Elmondása szerint napokon belül tárgyalnak az önkormányzattal, a részletfizetés lehetősége viszont nem csak a társaságon, hanem beszállítóin is múlik.
A másik két helyszín közül Zilahon a projekt gazdaságossá tételére tett javaslatot az önkormányzat visszautasította, így az ottani operációt felszámolják és értékesítik a helyhatóság számára, bár az ipari zóna energetikai projektjeivel kapcsolatban folytatják a tárgyalásokat. Gyergyószentmiklóson viszont további fejlesztéseket terveznek idén.
A lépéseket két szempontból is pozitívnak tartja Szentirmai Péter, a KBC Securities elemzője. A zilahi operáció felszámolása és a marosvásárhelyi szerződés potenciális felbontása rövid távon az üzemi veszteséget termelő projektek kikerülésével javítja a likviditási helyzetet, míg hosszabb távon a régóta tervezett beruházásokhoz sem kell előteremteni a finanszírozást, így ez a nyomás is megszűnik. Nagyobb kihívást jelenthet azonban a szakember szerint a negyedik negyedévben esedékes, mintegy másfél milliárd forintos kötvénykifizetésekre a források előteremtése és a társaság likviditási helyzetét egyelőre negatívan befolyásolja a magyarországi önkormányzatok egyre terebélyesedő fizetési elmaradása is. A társaság másik bejelentése − miszerint Lantos Csaba és Konrad Wetzker távozik az igazgatóságból, illetve az it javadalmazását megfelezik − jól illik a központot érintő költséghatékonysági intézkedéssorozatba. Ennek ellenére a részvényárfolyam folytatta pár hónapja tartó zuhanását és tegnap a megengedett maximumot jelentő 15 százalékos eséssel, 1424 forinton végzett, vészes közelségbe kerülve az 1150 forintos historikus mélyponthoz.
