A vaklicit hatására 13 százalékkal esett negyedéves összevetésben az Egis magyar piaci forgalma, szemben a teljes piac háromszázalékos visszaesésével − mondta el a társaság sajtótájékoztatóján Poroszlai Csaba gazdasági igazgató. A vaklicit árcsökkentési hatása megközelítette a 6 százalékot, ami már közelít a tavaly októberi 6,9 százalékhoz. A gyógyszeripari befizetési kötelezettségek terén csökkenés volt tapasztalható a támogatási intenzitás visszaesésével, ám még mindig nagy, 711 millió forint volt ez a tétel. Az első vaklicit az első félévben egymilliárdos negatív tételt jelent, míg a másodikra is ugyanekkora hatást gyakorol. A második félévi újabb vaklicitnek ismét egymilliárdos hatása lehet, ezért összességében kétmilliárd forint terhelheti a második félévet emiatt. Az egyes piacokat tekintve euróban 3 százalékkal nőtt az oroszországi, míg 23 százalékkal a FÁK-térségbe irányuló forgalom. A kelet-európai piacokon összességében 8 százalékkal csökkent a bevétel, amiben fontos szerepet játszik a szintén erős megszorításokkal sújtott lengyelországi forgalom visszaesése. Az egyéb bevételek és ráfordítások terén a kedvezőtlen adó- és szabályozási változások okozták az 508 milliós negatív hatást.
Féléves viszonylatban Oroszország súlya már meghaladja a forgalom negyedét adó magyar piacét, várhatóan ez a trend a továbbiakban is fennmarad. Az üzleti félévben a hatóanyagexport 13 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakhoz képest, ám ebben az erős bázis is szerepet játszott.
A magyarországi kilátásokról Poroszlai azt mondta: a korábbi 40 százalékról 25 százalékra csökkent a hazai piac súlya, középtávon pedig 20 százalékra is eshet a magyar piac aránya. A FÁK-térségben előre jelzett 10−12 százalékos növekedési tervből hat százalék jött be az első félévben, ám az első negyedév készletértékesítéseit valószínűleg már nem tudják visszaépíteni, így 5−10 százalékra vették vissza a prognózist. Kelet-Európában a kedvezőtlen folyamatok miatt 14 százalékos csökkenés helyett immár 10−15 százalékos mérséklődésre számítanak. A forgalom egészére 3−5 százalék közötti, forintban mért növekedést teljesíthetnek az év egészében − közölte Poroszlai Csaba.
Elemzői kérdésre, miszerint az osztalék a készpénzállományhoz viszonyítva iparági összevetésben is igen alacsony, miért nem forgatják vissza a részvényeseknek a pénzt, Poroszlai elmondta, az osztalékkal elégedett a fő tulajdonos Servier.
