BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jobban sikerült a Mol negyedéve

A várakozásoknál kevésbé csökkent a Mol profitja az első negyedévben. A társaság három évre szóló, 500 millió dolláros hatékonyságnövelő programot jelentett be. Az elemzők semlegesen vagy óvatosan pozitívan látják a folyamatokat.

2012. május 16. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jelentős profitesésről szóló várakozásokat jóval felülmúló teljesítményt hozott a Mol első negyedéve. A múlt év hasonló időszakának 92,7 milliárdos profitjához képest a nettó nyereség ugyanakkor még így is 20 százalékos csökkenést jelent, amit a 21 százalékkal visszaeső kitermelési és az 52 százalékkal zuhanó finomítási eredmény okozott. Előbbinek fele egy speciális tétel, az angolai koncessziókhoz kapcsolódó magasabb, 9,7 milliárdos nem várt kiadásból, illetve a szíriai helyzet okozta bevételkiesésből adódott.

Utóbbi visszaesést némileg szépíti, hogy a várakozásoknál így is sokkal jobb lett a downstream eredmény, ha a válságadó több mint 6 milliárdos összegét nem számolva 21 milliárd forintot hozott a finomítás a Molnak. Ez jóval több, mint a konszenzusban várt ötmilliárd forint és sokkal jobb, mint a tavalyi utolsó negyedévben elért veszteség. A vártnál magasabb üzleti eredmény elérését (ami az újrabeszerzési árakkal együtt számolva még mindig veszteséget jelentene) segítette, hogy az első negyedévben mind a Brent és az Ural olaj árának különbsége, mind pedig a finomítói marzsok javultak, ami áprilisban is folytatódott − tehát várhatóan a következő negyedévre is hatással lesz. Ugyanakkor a legtöbb elemző szerint ez csupán időleges hatás, elsősorban a kínálati oldal szűkülésének volt köszönhető.

A Mol mindazonáltal egy 2012-től 2014-ig terjedő, a teljes csoport EBITDA-rátájára 500-550 millió dollár pozitív hatású hatékonyságjavítási programmal kíván reagálni a külső környezet nehézségeire, amelynek első hatásai már az idén látszódni fognak Simola József, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint. A portfolio.hu-nak adott villáminterjúja szerint a teljes megtakarítani kívánt összegből ez évre már 20-30 százalék is juthat, ugyanakkor ezek nem eszközértékesítésekből jönnek majd össze, ahogy a szíriai eszközök eladását sem tervezik. A Mol közlése szerint a társaság célja többek között, hogy az INA finomítási üzletága 2014-re nyereségessé váljon a fokozatos fejlesztések, költséghatékonysági intézkedések révén. Ezekbe beletartozik a logisztikai hálózat racionalizálása, a maradékfeldogozás és a finomítók közti vezetékhálózat korszerűsítése. A teljes program a Concorde számításai szerint az üzemi profit 13 százalékos éves növekedését hozhatja a következő három évben, elsősorban a finomítási szegmensben.

A negyedévet több negatívan befolyásoló esemény is nehezítette, így például az INA gázüzletágának 15 milliárdos vesztesége, emiatt a gázüzletág a bázisidőszakinál 34 százalékkal alacsonyabb, 12,4 milliárdos üzleti eredményt produkált. Ennek oka a növekvő importgázár és a támogatott kör gázértékesítési árának maximalizálása volt. A petrolkémia 10,5 milliárdos mínusszal járult hozzá a csoport teljesítményéhez a továbbra is rendkívül alacsony vegyipari marzsok miatt.

A Mol eredménye (milliárd forint)
2011. I. n.-év 2012. I. n.-év Változás (százalék)
Értékesítés nettó árbevétele 1177,5 1348,3 15
EBITDA 177,3 157,4 -11
Üzleti eredmény 109,4 83,3 -24
Nettó eredmény 92,7 73,7 -20
EPS, forint 1076,0 840,0 -22
Forrás: Forrás: Mol

Összességében a Mol gyorsjelentése valamelyest mindenképpen jobb lett a várakozásoknál, ugyanakkor az árfolyamra esetlegesen gyakorolt pozitív hatás kérdéses lehet a nemzetközi tőkepiaci bizonytalanságok miatt. Az elemzők véleménye is óvatosan pozitív, többen felhívták a figyelmet a cég 4,9-es EV/EBITDA hányadosára és arra, hogy az olajcég értékelése a régiós versenytársaké alatt van. Különösen a megtakarítási programot tartja érdekesnek Pletser Tamás, az ING elemzője, aki szerint a program − ha sikeres − 2014-re önmagában vagy 1000 forintot jelenthet a Mol árfolyamában. Pozitívan értékelte a gyorsjelentést a Concorde is, Vágó Attila vezető elemző értékelése szerint az eddigi tartás ajánlás és 20 895 forintos célár várhatóan felülvizsgálatra kerül. Ugyanakkor a KBC elemzője nem akarja tartás ajánlását felülvizsgálni, mivel kevés olyan egyedileg a vállalatra jellemző tényezőt lát, amiért a Mol vásárlását ajánlaná, bár az EV/EBITDA hányados vonzó értékére ő is felhívta a figyelmet. Az Equilor viszont a Mol számára a korábban vártnál kedvezőbben alakuló adózás és a downstream üzletág jobb kilátásai miatt vonzóbbnak látja a papírt.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet