BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Számaikat tekintve már olcsók a hazai energetikai cégek

A hazai megújulóenergia-szektor részvényesei komoly veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni az elmúlt hónapok során, és egyelőre kicsi az esély a trendfordulóra.

2012. április 13. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A megújuló- és alternatívenergia-szektor szinte az egész világon szenved, ez alól a geotermia hasznosítására és az energiahatékonyság javítására szakosodott cégek sem jelentenek kivételt. Érdemes körüljárni, mire számíthat az a bátor befektető, aki ezen a területen szeretné fialtatni pénzét. Fundamentálisan mind a két magyar részvény, a PannErgy és az E-Star is alulértékeltnek tekinthető a nemzetközi szektortársakhoz képest, azonban ez szemlátomást mind az elemzőket, mind a nagyobb intézményi befektetőket hidegen hagyja.

A PannErgy kifejezetten vonzó számokkal állt elő az utolsó gyorsjelentésében, a negyedéves nettó profit elérte az 1,28 milliárd forintot, azonban ehhez jelentősen hozzájárult a műanyagipari üzletág értékesítése és számottevő pénzügyi nyereséget is realizált a cég, ezek nélkül nem beszélhettünk volna nyereségről. A cég vezető projektje jelenleg a miskolci geotermikus energia hasznosítása, a legutóbbi hírek szerint a próbafúrások kifejezetten sikeresnek mondhatók és megalapozhatják a gazdaságos szolgáltatást, ami 2013-ra akár 2 milliárdos EBITDA-t is eredményezhet.

A hosszú távú tervek továbbra is impozánsak, a cégvezetés szerint néhány éven belül 5,4−8,4 milliárdos profitról beszélhetünk, azonban ez az a pont, ahol a befektetők némi szkepticizmussal szemlélik a számokat. A tavalyi első gödöllői sikertelen kísérlet ráirányítja a figyelmet a kutatási kockázatokra és a projektfinanszírozás nehézségeire, ennek ellenére a társaságot még korántsem kell leírni. A geotermikus energia hasznosítása továbbra is kimagasló EBITDA-margint eredményezhet, a későbbi finanszírozást pedig segítheti a Synergon-részesedés és a sajátrészvény-állomány megfelelő időpontban történő értékesítése. A vezetői részvényopciós program módosítása sokakban komoly aggályokat vetett fel és azt a kisbefektetői érzést erősítették, hogy a cég szekere idővel akár jobban is futhat, de ők könnyen lemaradhatnak róla. A részvény fair értékének megállapítása során érdemes számba venni az említetteken túl az ingatlanvagyont is, mindezzel és a várható cash flow-val kalkulálva nem tűnik elrugaszkodottnak egy 1200 forint feletti célár sem. A 640 forintos piaci ár csupán húsz százalékkal haladja meg a könyv szerinti értéket, 77 százalékos P/S és 9,4 feletti EV/EBITDA szint mellett, míg a csekély számú nyilvánosan publikált elemzői eredményvárakozásokkal 20 feletti P/E adódik. Ezzel szemben az európai szektortársak jellemzően kétszeres könyvértéken, bőven 10 feletti EV/EBITDA szinten és 1 feletti P/S mellett forognak, és a különbség csak részben magyarázható az eltérő üzleti modellel. Technikailag a 600 forint körüli szint tekinthető támasznak, míg egy esetleges emelkedés esetén számos ellenállást kellene a papírnak legyűrnie.

Az E-Star zuhanása megállíthatatlannak tűnik, a múlt év elején még 12 000 felett is megforduló részvény ma már csupán 2500 forintot ér. Nem segítette a részvényesek helyzetét a frissen auditált éves beszámoló megjelenése sem, ami alaposan átírta a korábban publikált számokat. E szerint a cég 2,4 millió eurós veszteséget könyvelhetett el az elmúlt év során, szemben a negyedéves jelentés 1,3 millió eurós profitjával, jelentős, 19,2 millió eurós goodwill-leírásra került sor, ezzel párhuzamosan számottevően csökkent a saját tőke (jelenleg részvényenként 2100 forint). Egyes becslések szerint a társaság komoly veszteséget volt kénytelen elkönyvelni határidős pozíciókon is. Mindezek ellenére a papír egyes elemzői körökben komoly kedveltségnek örvend, az ESCO piac jelentős növekedés előtt áll itthon és a környező országokban egyaránt, az önkormányzatok hőszolgáltatása kevésbé vonzó terep a legnagyobb szereplőknek, így viszonylag kevés a konkurens. Az óvatosabb hangok arra figyelmeztetnek, hogy a likviditási problémák figyelembevételével egy átgondoltabb, visszafogottabb növekedési stratégia eredményesebb tőzsdei szerepléshez vezetne.

A részvény a jelenlegi áron a módosított könyvérték 115 százalékán forog, mindössze 0,33-as P/S és 8,8-as EV/EBITDA szint mellett. Nehéz P/E alapon értékelni a céget, ugyanis a kisszámú elemzői eredményvárakozás meglehetősen nagy eltérést mutat. A külhoni ESCO profilú cégekkel való összevetésben a fenti értékek egyértelmű alulértékeltséget jeleznek, a nemzetközi tőzsdéken zömmel kétszeres P/BV és 10 feletti EV/EBITDA az általános, egy feletti P/S-ről beszélhetünk. Az E-Starral kapcsolatos legfrissebb elemzői célárak viszont komoly, száz százalék feletti drágulást is indokoltnak tartanának.

Palatinszky Péter
Palatinszky Péter

Ez is érdekelhet