BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kell temetni az orosz nyersanyagcégeket

Az orosz acélgyártók és bányatársaságok részvényei komolyan kivették a részüket az év eleji felfutásból, piaci átlagot meghaladó módon voltak képesek emelkedni, azonban ez már a múlté, március elején elromlott a hangulat és a nyereség javát visszaadták.

2012. április 10. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi hetekben jelentősen csökkentek az idei profitvárakozások, elsősorban a keresleti oldal gyengélkedése miatt, emellett a késztermékárak is csökkenő tendenciát mutatnak. Költségoldalon érezhető az inflációs nyomás, míg az energia- és üzemanyagárak megugrása kifejezetten kedvezőtlenül alakul. Mindezek ellenére nem kell temetni a szektort, a jelenlegi konszenzus értelmében egy visszafogottabb évet követően továbbra is van remény egy jövő évi számottevő nyereségnövekményre. A legnagyobb orosz szereplők megítélése korántsem egyöntetű, a kevésbé eladósodott, komoly tartalékkal rendelkező szereplők számára szabad a tér a fejlesztésekre, akvizíciókra.

A Szeversztal a mezőny vertikálisan legjobban integrált szereplője, ennek következtében jelentős versenyelőnnyel bír, a nyersanyagárak kilengésének kevésbé van kitéve. Jelentős amerikai érdekeltségei révén a tengerentúli 3−5 százalékos acélipari keresletnövekmény első számú haszonélvezője lehet. A belföldi piac várhatóan 5 százalékkal nőhet és komoly reményeket fűznek az orosz autóipar felfutásához. A vasérc-kitermelési beruházások a libériai és brazíliai lelőhelyek fokozottabb kiaknázását vetítik előre, az ez évre tervezett beruházási összegek legnagyobb hányadát itt költik el. A Nord Gold aranybánya kiszervezésével letisztult a társaság profilja, míg a legfontosabb acélipari akvizíciók célországa a társaság beszámolója szerint India. Mostanra óvatosabb lett a menedzsment a terjeszkedést illetően, a válság előtti gyors növekedés megbosszulta magát, két évvel ezelőtt a kapacitáskihasználtság kifejezetten problémás volt. A londoni GDR 13,6 dolláros ára 7 alatti P/E-t jelent a könyvérték 177 százalékán, 0,92-es P/S és 4 körüli EV/EBITDA szint mellett, míg a célárak átlaga 17,2 dollár felett van, a szakértők szerint jelenleg a legjobb vétel a mezőnyben.

Az Evraz részvényei már január végén megkezdték a hanyatlást, a piac beárazta az utolsó negyedévre várható, kifejezetten gyenge teljesítményt. A gyanú beigazolódott, az EBITDA 22 százalékot zuhant, azonban a közeljövő itt sem reménytelen. A mostani konszenzus szerint az elmúlt negyedév tekinthető a mélypontnak az orosz acélpiacon, ennek megfelelően egy kellően integrált cég megfelelő költségkontrollal képes lehet helytállni. A beruházási tervekben a csehországi érdekeltségek fejlesztése szerepel, cél a széndioxid-kibocsátás csökkentése, míg a társaság vezetése az osztalékfizetési hányad megemelésével szándékozik jobb kedvre deríteni a részvényeseket. A 353 pennys londoni árfolyam mindössze a könyvérték 16 százaléka, 8 feletti P/E mellett, míg a célárak 40 százalékos drágulást sejtetnek.

A Norilszk Nyikel esetében a tulajdonosi szerkezet átrendeződése figyelhető meg, e szerint Oleg Gyeripaszka kivásárolná a Ruszaltól a Norilszk 25 százalékos részvénycsomagját 9 milliárd dollárért, ez nagyjából megfelel a tőzsdei árnak. Ez különösen annak fényében meglepő, hogy korábban a Ruszal visszautasította a Norilszk 12,8 milliárd dolláros ajánlatát a fenti csomag 80 százalékára. A cég korábban is a rendkívül magas árrése miatt volt vonzó, vélhetőleg ez a közeljövőben sem változik, ennek ellenére a részvény a szektortársakhoz képest kissé túlárazott és a 18 dolláros jelenlegi szinten kevesen látnak benne fantáziát.

A Mehel szintén elmondhatja magáról, hogy az általa felhasznált nyersanyag, energia szinte teljes egészében a saját tulajdonában lévő beszállítóktól származik, azonban továbbra is gondot okozhat a magas eladósodottság. Az adósság finanszírozására és szerkezetének átalakítására jelenleg köténykibocsátást tervez, azonban félő, hogy ez még nem nyugtatja meg a befektetőket, a papír képtelen eltávolodni a mélyponttól, jelenleg 9 dollár. Ezen a szinten a könyvérték 79 százalékáról és 5 körüli P/E-ről beszélhetünk, pedig a hozzáértők 50 százalékkal magasabb árat is indokoltnak tartanának.

A Novolipetszk az erős európai kitettségének köszönhetően teljesített gyengén az elmúlt időszakban, és komoly javulásra egyelőre nem lehet számítani, a 8 feletti P/E-vel ebben a mezőnyben nehéz labdába rúgni, kérdés, hogy a 20 dolláros szint képes-e megtartani az árfolyam lassú hanyatlását. A kisebb szereplők közül figyelemre méltó lehet az Eurasian Natural Resources részvénye, egyesek szerint a leginkább alulértékelt papírról beszélhetünk, pedig a költséghatékonyság kifejezetten impozáns, az elmúlt év is várakozáson felül sikerült, és a piaci konszenzus is komoly nyereségbővülést sejtet a jövő évre. Ennek megfelelően a célárak a jelenlegi szintet több mint 50 százalékkal haladják meg.

Economx
Economx
Palatinszky Péter
Palatinszky Péter

Ez is érdekelhet