Befagyasztotta az Exxon a kurdisztáni olajkitermelési tárgyalásait − derült ki Abdul Kareem Luaibi iraki olajminiszter Reutersnek adott nyilatkozatából. Eszerint az Exxon megerősítette, hogy befagyasztotta kurdisztáni terjeszkedési terveit (ezt megelőlegezte, hogy az amerikai olajóriás már március 5-én jelezte ezt a lehetőséget). Az iraki központi kormány és a kurdisztáni regionális kormányzat közötti viszony egyre feszültebb, utóbbi a hétvégén döntött arról, hogy visszatartja napi 50 ezer hordónyi olaj szállítását, mivel állítása szerint a központi kormányzat nem fizeti ki az olaj kitermelésében érdekelt olajcégeket a szerződésnek megfelelően. A hangulat felforrósodásához hozzájárulhatott, hogy alig egy hónap múlva várható a kurd regionális kormányzat újabb tendere, melyen 12 új olajmező kerülhetne külföldi olajcégekhez, hasonlóan a már meglévő, még 2007-ben pályáztatott mezőkhöz.
Ezek azok a mezők, melyek közül kettőn a Mol is kutatási jogot nyert, közösen a Gulf Keystone olajtársasággal. Utóbbi árfolyamának szárnyalását, majd zuhanását okozták a Exxon térségbeli terjeszkedéséről szóló pletykák, mivel a cég elvileg kiváló felvásárlási célpont lehetett volna, ám ezek a várakozások az Exxon visszalépésével meghiúsultak. A Gulf Keystone − és a Mol − részvényesei most inkább azt figyelhetik, hogy a nemzetközi tanácsadók bevonásával jelenleg is folyó értékesítési folyamat − amelyben a Gulf Keystone a Mollal közösen kutatott Akri-Bijeel mező kisebbségi tulajdonhányadát kívánja eladni − hogyan végződik majd. Ennek a folyamatnak vélhetően jót tenne, ha a két kormányzat közötti viszony javulna − ennek azonban jelenleg az ellenkezője történik.
