Negyvenötmilliárd forintos osztalékjavaslatot terjeszt a Mol igazgatósága a részvényesek elé a társaság április 26-ára összehívott közgyűlésén − tette közzé a Mol tegnap a BÉT honlapján. Az igazgatóság a tavalyi IFRS szerinti egyszeri tételektől és a befektetésfedezeti ügylet hatásától megtisztított nettó eredmény 40 százalékának kifizetését javasolja, ami a társaság közleménye szerint kétszázalékos osztalékhozamnak felel meg. A Napi Gazdaság számításai szerint ez 456 forint lehet részvényenként, ami kevesebb az elemzők által előzetesen várt 643 forintnál, vagy az utoljára 2008-ban kifizetett 883 forintnál. Ha a közgyűlés elfogadja, az állam várhatóan valamivel több mint 11 milliárd forint osztalékbevételhez juthat a Moltól 24,6 százalékos részvénypakettje után.
Az igazgatóság saját részvények vásárlására is kér felhatalmazást a tulajdonosoktól, mivel a korábban már megadott és jelenleg is érvényben lévő felhatalmazás októberben lejár. A mostani felhatalmazás is az alaptőke maximum 25 százalékára szólna, legfeljebb a vásárlást megelőző 90 tőzsdenap súlyozott átlagárán. Az indoklás továbbra is az akvizíciók során cserére való felhasználás, a tőkeszerkezet optimalizálásának lehetősége (esetleges részvénybevonás) és esetlegesen a részvény vagy hibrid jellegű finanszírozási eszközök alkalmazásának megkönnyítése, illetve a részvényárfolyam védelme egy nagyobb részvénycsomag piacra kerülése esetén. Ilyen lehetőségről utoljára a Dana Gas háromszázalékos részvénycsomagja kapcsán szóltak egyelőre be nem vált piaci feltételezések, de természetesen olykor az állami részvénycsomagot is hírbe hozzák. Igaz, ott inkább egy esetleges átváltható kötvénykibocsátás kerülhetne szóba. A felhatalmazás a korábbi meghatalmazás tulajdonképpeni meghosszabbítását jelenti, érvényessége most is a következő év, azaz 2013 októberéig szólna.
