BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Finomítás nélkül jobb lenne a Molnak

A pénteken jelentő Moltól egységesen csökkenő üzemi eredményt és erősen veszteséges finomítási tevékenységet várnak az elemzők. A kitermelést a szíriai helyzet nehezítette, a stabilan magas olajárak azonban segítettek.

2012. február 22. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Általánosan elfogadott elemzői vélemény − a különösen a nettó profit szempontjából kiugróan eltérő becslések ellenére − a Mol pénteken megjelenő gyorsjelentésével kapcsolatban, hogy a Molnak az elmúlt negyedévben sokkal jobb lett volna, ha csupán a szűken vett olajkitermeléssel foglalkozik. A társaságtól a szíriai nehézségek ellenére viszonylag jó eredményeket várnak a kutatás-termelés üzletágban; mint korábban az INA gyorsjelentéséből már kiderült, a társaság kitermelésének 13 százalékát adó szíriai olajbányászat ellenértékeként csupán egyetlen kisebb kifizetés érkezett. A konszenzus viszonylag magas értéke erre az üzletágra jobb teljesítményt jelez mind a tavalyi év hasonló időszakánál, mind az előző negyedévnél, aminek az igazi támasza a stabilan magas olajár. Ez lehet az oka, hogy az üzemi eredmény − noha vélhetően a tavalyi év leggyengébb negyedéves száma lesz − mégis csupán mérsékelten csökkenhetett az előző negyedhez képest.

A finomítás-kereskedelem üzletág viszont igen nehéz körülmények között volt kénytelen működni az utolsó negyedévben. A társaságot vélhetően egyre jobban sújtja a csökkenő fogyasztás, de igen alacsonyan voltak a finomítói marginok is, és szinte elolvadt a Brent és az Ural olajfajta közötti, hagyományosan a Brent javára fennálló árkülönbség. Utóbbi oka, hogy az iráni helyzet és a nem túl jól alakuló orosz export miatt a korábban általában bőségesen rendelkezésre álló, de nehezebben feldolgozható nehéz kőolajból − amilyen az Ural − inkább hiány lehet a piacon, ami nem jó az olyan nehézolajra optimalizált finomítóknak, mint a Mol létesítményei. Tekintve, hogy a petrolkémiát emellett szintén negatív marginkörnyezet jellemezte a tavalyi utolsó negyedévben, nem csoda, hogy az elemzők többsége a 2008-as válságév utolsó időszakának eredménye óta nem látott nagy veszteséget jósol a részlegnek.

Mindez persze nem meglepetés az INA nemrég közzétett gyorsjelentése óta, a horvát cégnél ezek a hatások még fokozottabban jelentkeztek, hiszen az INA finomítói sokkal elavultabbak a hazai vagy a szlovák egységeknél. Ráadásul a szíriai kitermelés leállása és a fizetések elmaradása is az INA-t sújtotta első körben. Bár feltehetően a Mol esetében is tartalmaz majd számottevő leírásokat a gyorsjelentés, azok vélhetően nem lesznek olyan mértékűek, mint az INA-nál. A horvát olajtársaság tavalyi utolsó negyedévét ezek a leírások fordították veszteségbe.

Mol-konszenzus (milliárd forint)
2011. IV. n.-év konszenzus 2010. IV. n.-év 2011. III. n.-év
EBITDA 121,5 138,1 127
EBIT 48,7 61,3 50,8
Upstream 79 71,1 76,8
Downstream -35,2 -9,8 -24,3
Gáz-Midstream 16,3 13,3 15,9
Központi költségek -14,3 -13,1 -17,7
Nettó profit 30,8 36,1 36,4
Forrás: Concorde, Ipopema, KBC, Erste, Buda-Cash, ING, Reuters
Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet