Kevés biztosnak nevezhető szektor maradt az európai piacokon, de sokak szerint az osztalékhozamok még mindig viszonylag pontos támpontot adhatnak. Az európai piacokon jellemzően a nagyobb közszolgáltatók, biztosítók és telekomcégek képesek tisztességes osztalékhozamot felmutatni, a kört leszűkítve most az utóbbi szegmenssel foglalkozunk. Az iparágon belüli trendek már korábban kirajzolódtak, eszerint folyamatosan és egyre gyorsuló ütemben csökkennek a vezetékes szolgáltatásokon realizálható bevételek, telítődött és csökkenésnek indult a mobilüzletág bevétele, míg az adatátvitel terén még van növekedési potenciál.
A mezőnyből szinte minden szempontból kiemelkedik a Vodafone részvénye, mind technikai, mind fundamentális alapon az egyik legjobb választás. A cég jelentős fejlődő piaci kitettsége, főként az indiai és a török piaci jelenléte egyelőre garancia a profitbővülésre, kompenzálni tudja az európai piac gyengélkedését. Az árbevétel és az EBITDA-szint továbbra sincs veszélyben, ezen keresztül az osztalékfizetési ráta is fenntartható, sőt akár növelhető. A piac jelenleg 7,5 százalékos osztalékhozammal kalkulál, ami nem a legmagasabb az elérhető hozamok közül, azonban a szint minden további nélkül fenntarthatónak tűnik. A 175,25 pennys árfolyam 10 körüli P/E-t jelent az idei nyereséggel számolva és 10 alattit a jövő évre, valamint gyakorlatilag megegyezik a könyv szerinti értékkel. Ezen az áron 6,45-ös EV/EBITDA szintről beszélhetünk, és nem elhanyagolható az a tény, hogy a papír a napokban érte el éves csúcsát, mozgása jelentősen eltért a többi, alaposan helybenhagyott szektortársétól. Az elemzők célára mintegy 15 százalékos további erősödést jelez éves távlatban, szinte egyöntetű vételi ajánlással.
Az egyik legmagasabb osztalékhozammal a France Télécom részvényei kecsegtetnek, a jelenlegi piaci konszenzus 11,8 százalékos hozammal kalkulál. Ennek ellenére a papír megítélése korántsem pozitív, ugyanis kevesen bíznak a ráta fenntarthatóságában, jelentős piacvesztés várható a Free Mobile megjelenésével és agresszív árazásával, így borítékolható a profitcsökkenés. A 11,8 eurós árfolyam mindössze 8 körüli P/E-t jelent 4,5-ös EV/EBITDA mellett, azonban jelenleg kevesen számítanak tartós erősödésre a részvény árfolyamát illetően.
A spanyol Telefónica már deklarálta az osztalék mértékének csökkentését harmadik negyedéves vesztesége miatt, azonban még így is 11,8 százalékos osztalékhozammal kalkulálhatnak a befektetők. A spanyol piacon kívül a cég rendben teljesíthet, így egyelőre lehet számolni a későbbi kifizetéssel, azonban a 13,56 eurós árfolyamon csak néhány elemző érez ellenállhatatlan vágyat vásárlásra, a célárak csupán minimális mértékben haladják meg ezt a szintet.
A Deutsche Telekom még nem heverte ki amerikai leányvállalatának meghiúsult eladását, azonban a bevétel- és EBITDA-csökkenés üteme mérséklődni látszik. A 9 eurós árfolyam 7,75 százalékos osztalékhozamot eredményez, 12 feletti P/E és 1,03-as P/BV mellett, és ezen a szinten nem tűnik túlságosan vonzónak a részvény és az elemzői célárak sem sugallnak számottevő emelkedést.
A Telecom Italia osztalékhozama 6,87 százalék körül van, a mutatói akár vonzónak is nevezhetők a 6 körüli P/E-vel és a 0,62-es P/BV-vel, legfontosabb piacán azonban a várható fájdalmas megszorítások alaposan visszavethetik a cég nyereségét, ennek megfelelően csak a tartás javasolt.
A szektor többi szereplője zömmel 4−6 százalék körüli hozamot tud nyújtani osztalékágon a részvényeseknek Európa fejlettebb részén.
