BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre fogy az európai lendület

2011. december 29. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyengültek a jelentősebb nyugat-európai és amerikai részvénypiaci mutatók szerdán. Londonban hajszálnyi, Párizsban 1, Frankfurtban pedig 2 százalékos mínuszban álltak az irányadó tőzsdeindexek a nap végén, miután korábban a pozitív tartományban is megfordultak. A forgalom az év végére tekintettel meglehetősen alacsony volt. A szektorok között az átlagosnál többet veszítettek értékükből az autóipari papírok, illetve a nyersanyagcégek részvényei. A piacok örömmel fogadták az olasz aukcióról érkező hírt, ami szerint kilencmilliárd euró értékben sikerült értékesíteni hat hónapos futamidejű állampapírokat, a novemberi szinteket jócskán alulmúló, annak felét kitevő átlaghozam és javuló lefedettség mellett. Ugyanakkor ismét elbizonytalanítólag hatott, hogy a keddi 411,81 milliárd euró után szerdán újabb történelmi csúcsra, 452,03 milliárd euróra szökött az euróövezeti bankok által az Európai Központi Banknál (ECB) tartott egynapos betétállomány. A bankrendszeren belüli bizalomhiányra utaló adat megjelenésétől nyilván nem függetlenül a pénzintézeti papírokra is nagyobb eladói nyomás nehezedett, a Commerzbank, illetve a Deutsche Bank is 4 százalék körül zuhant.

A tengerentúlon is lefelé tartottak a mutatók, a fontosabb indexek 1 százalék körül gyengültek lapzártánk idején. Mindez elég volt ahhoz, hogy az S&P−500 index 2011-es összesített teljesítményét a negatív tartományba húzza vissza. Az árfolyamok legnagyobb mértékben a nyersanyag- és energiacégek esetében csökkentek, a nyersolaj jegyzése pedig ismét 100 dollár alá került, miután Irán az olajszállítmányok szempontjából kulcsfontosságú Hormuzi-szoros lezárásával fenyegetőzött. Az arany ugyancsak tovább süllyedt, mind messzebb kerülve az 1600 dollártól.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet