Az Eetek felvásárlásán csúszott meg az idei év az E-Starnál. Noha az akvízicót kihagyhatatlan lehetőségnek tartották, az év végére viszont bebizonyosodott, hogy a finanszírozási források nem állnak korlátlanul rendelkezésre, így végül úgy döntöttek, hogy a zilahi és a marosvásárhelyi beruházásokat lassítják − mondta a társaság sajtótájékoztatóján Soós Csaba elnök. Ez vezetett végül ahhoz, hogy a számokat felülvizsgálva profitfigyelmeztetéssel álljon elő a társaság (Napi Gazdaság, 2011. november 28.).
Ugyan saját forrásból Marosvásárhelyen és Zilahon is végrehajtottak modernizációs munkákat, ez csak szépségtapasznak volt elég. A komolyabb munkálatok csúszásával így − szemben a várakozásokkal − az idén is veszteséges lesz ez a két projekt üzemi szinten. Romániában a 2012-es terv teljesüléséhez még a beruházások feléhez biztosítani kell a finanszírozást, Soós reményei szerint a már régóta húzódó hiteltárgyalások 2012 első negyedévében lezárulnak − ezek egyszeri költségei is hozzájárulnak a működési ráfordítások megugrásához.
A forrásbevonás alternatívájaként korábban már meglebegtetett lengyelországi kötvénykibocsátás a rövidebb, 3-4 éves futamidő miatt nem jelentene tartós megoldást − az energetikai beruházások megtérülése ugyanis hosszabb időtávon reális −, ez esetben ráadásul a refinanszírozás kockázatát is futná a cég.
Részvénykibocsátásra Soós elmondása szerint majd csak akkor kerül sor, ha az értékteremtést szolgál, azaz új projekt esetében, de csak abban az esetben, ha a meglévőkre már rendelkezésre áll a szükséges külső tőke. A növekedési stratégia folytatása így akkor lesz ismét aktuális, ha a finanszírozási háttér biztosított, s bár mindhárom országban vannak előkészítés alatt álló projektek, nem lenne ildomos ezeket biztosnak tűnő források nélkül beindítani.
Az egyik folyamatban lévő tárgyalás egy zilahi ipari fogyasztó gőzzel történő ellátása, amely 9 milliós beruházást igényelne, ám ennek esetleges eredményhatását a 2012-es tervek nem tartalmazzák. Az OTP által nyújtott 9,37 millió eurós keretből 1,2 millió refinanszírozást szolgál, míg 8,1 millió a hitelrész, amelynek fele megy Eetek-akvizíció finanszírozására, a többi pedig a romániai beruházások tőkeigényét szolgálja majd.
